Muzeum Archeologiczno - Historyczne

Zlokalizowane po lewostronnej części Odry. W swoich różnorodnych, przebogatych zbiorach przechowuje i udostępnia dziedzictwo wieków i pokoleń, wiedzy, trudu i pasji ludzi zbiory te gromadzących. 

 

Mury Średniowieczne

Ceglane mury miejskie powstały najpóźniej w ostatniej ćwierci XIII wieku (początkowo miasto otoczone było palisadą i fosą). Na zachowanych do dzisiaj fragmentach murów widać ślady po hurdycjach – drewnianych konstrukcjach umieszczanych na ich szczycie. Na najbardziej zagrożonych odcinkach mury obronne wzmocnione były przez baszty. Pas murów, okalający miasto, liczył ok. 17 baszt otwartych do wewnątrz i 9 wież. W zachowanych do dziś odcinkach murów znajdują się trzy baszty. Na początku XV wieku dotychczasowy jeden pas murów i fosa zostały wzmocnione przez drugi mur z bastejami, niższy od poprzedniego, przystosowany do obrony artyleryjskiej. Liczył on 14 bastei – półkolistych, niskich baszt, otwartych do wewnątrz murów. Do dnia dzisiejszego zachowało się kilka odcinków murów obronnych, okalających niegdyś średniowieczny Głogów. Pierwszy odcinek biegnie wzdłuż ul. Zamkowej, kolejny wzdłuż ul. Starowałowej, a ostatni wzdłuż kościoła św. Mikołaja do ul. Rzeźniczej. Znaczne fragmenty murów są zrekonstruowane, jednak zachowują ocalałe średniowieczne relikty.

 

Fosa Miejska (Rosarium)

Fosa powstała w XVII wieku, podczas wojny 30-letniej, kiedy to zapadła decyzja o utworzeniu z Głogowa twierdzy. Zastosowano wówczas system bastionowy, na który składało się 11 bastionów, fosa oraz wały ziemne. Z tego założenia przetrwał do naszych czasów odcinek suchej fosy wraz z dwoma bastionami "Sebastian" i "Leopold". Do jej wnętrza można wejść w dwojaki sposób: od ul. Szkolnej oraz od ul. Rzeźniczej (przy targowisku). Fosa dzisiaj ma charakter rekreacyjno – spacerowy. Po rozebraniu fortyfikacji na początku XX wieku pozostawiono istniejący fragment fosy i urządzono w nim rozarium, liczące ok. 2.000 krzaków róż. Twierdza Głogów była wielokrotnie przebudowywana i modernizowana. Co jakiś czas wzbogacano ją o kolejne dzieła fotyfikacyjne, stąd w samej fosie znajdują się m.in. kazamata, tunele kontrminowe, poterny oraz u wylotu fosy przy ul. Szkolnej – zachowany odcinek podziemnego bloku koszarowego

 

Wieża Artyleryjska

Na cyplu Ostrowia Tumskiego, na zachód od kolegiaty, u zbiegu wód Starej Odry i Odry, znajduje się okrągła ceglana budowla. Jest to wieża artyleryjska, zwana "fortem Malakoff". Wieża została wybudowana przez wojska pruskie w latach 1857-1860. Nazwano ją wówczas "Turm Reduit" (reduta – wieża). Wieża posiadała dwie naziemne kondygnacje, obecnie dzielący je strop jest zawalony. Kondygnacja naziemna posiada dwie wysunięte kaponiery (kojce) w kształcie tzw. kocich uszu. Głównym zadaniem "Turm Reduit" była obrona miasta z kierunku północnego, a także zabezpieczenie rzeki przed ewentualnym sforsowaniem.

 

Blok Koszarowy

Znajduje się w obrębie reliktów bastionowych umocnień Starego Miasta Głogów, na obszarze wyznaczonym przez: bastion Sebastian, ul. Brama Brzostowska, ul. Bolesława Krzywoustego (tj. rondo) oraz zrekonstruowany fragment przebiegu średniowiecznych murów obronnych (przy ul. Starowałowej i ul. Szkolnej). Blok koszarowy jest budowlą całkowicie zagłębioną ziemi.

 

Nowe Stare Miasto

Stare Miasto zostało zniszczone podczas działań wojennych II wojny światowej oraz rozebrane po wojnie na potrzeby obudowywanej Warszawy. Budowa kamienic rozpoczęłasię w latach 80-tych XX w. według historycznego układu ulic oraz kwartałów i trwa do dzisiaj. W ramach rewitalizacji odbudowano ratusz – dawną i obecną siedzibę władz miejskich, a w najbliższych planach jest także odtworzenie budynku Teatru Miejskiego im. Andreasa Gryphiusa.W skład Starego Miasta wchodzi fosa miejska, która ma charakter rekreacyjno-spacerowy. Spacerowicze mogą podziwiać rozarium, liczące ok. 2000 róż oraz egzotyczne i ozdobne drzewa.

 

Marina Głogów

Nowoczesna przystań nad Odrą wraz z terenami rekreacyjnymi. Port przystosowany do przybijania, cumowania i postoju jachtów i innych jednostek pływających. Obszar portu osłonięty w sposób naturalny od otwartego akwenu. W trakcie sezonu (kwiecień – październik ) odbywają się regularne rejsy po Odrze z Głogowa do Bytomia Odrzańskiego.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności