Dolny Śląsk - dziedzictwo przeszłości utrwalone w zabytkach

Niederschlesien - die Erbschaft der Vergangenheit in Denkmälern verewigt

Lower Silesia - inheritance of the past in remains


 

Pogorzele (nie istnieje) - powiat bolesławiecki

vor 1945  Neuvorwerk - Kreis Sprottau

 

Pogorzele już od dawna nie istnieje. Zlokalizowane było w lasach między Przemkowem a Lesznem Górnym (przed 1945 rokiem w sąsiedztwie niemieckiego poligonu).  Po II wojnie światowej zostaje na nowo zasiedlone przez polskich osadników ale wkrótce i oni opuszczają to miejsce zmuszeni nakazem urzędowym. Tereny te stają się radzieckim poligonem, jeszcze większym od poprzedniego, bo obejmującym swym zasięgiem inne leśne miejscowości zamieszkałe przed II wojną takie jak: Armadebrunn - pol. Studzianka, Hütte, Hirtenau, Koberbrunn pol. Borowy Zdrój, Hilgerei pol. Ninocin, Buchwalde i Strans. Dziś bez osób z doskonałą znajomością topografii terenu trudno jest tu dotrzeć. Pogorzele rozpoznać można po układzie starych dróg, fundamentach domów oraz kamiennym transformatorze. W dobrym stanie zachowała się wieża obserwacyjna i choć dziś znacznie zaniżona nadal spełnia swoje zadanie. W pobliżu pozostałość Wałów Śląskich.                       

                       

       

Pogorzele współcześnie - zdjęcia wykonał i udostępnił Tadeusz Berestecki. 

Archiwalne widokówki i zdjęcia

Historische Ansichtskarten und Fotos

                   

                       


Śląsk - Dolny Śląsk - Schlesien - Niederschlesien - Silesia - Zabytki Dolnego Śląska

Będę wdzięczny za wszelkie informacje o historii miejscowości, ciekawych miejscach oraz za skany archiwalnych widokówek lub zdjęć.

Wenn Sie weitere Bilder oder Ortsbeschreibungen zu dem oben gezeigten Ort haben sollten, wäre ich Ihnen über eine Kopie oder einen Scan sehr dankbar.

Tomasz  Mietlicki    e-mail  -  itkkm@o2.pl