Dolny Śląsk - dziedzictwo przeszłości utrwalone w zabytkach

Niederschlesien - die Erbschaft der Vergangenheit in Denkmälern verewigt

Lower Silesia - inheritance of the past in remains


 

Jerzmanowa - powiat głogowski

vor 1945 Hermsdorf - Kreis Glogau

 

                           

Na miejscu dzisiejszego pałacu stał renesansowy dwór rodu von Knoblochsdorf a później Hansa i Bernarda von Loss. Ród ten był właścicielem wioski do końca XVI wieku. Później notowany jest Jerzy von Mutschelnitz zmarły w 1626 roku, a 1659 roku figuruje właściciel Adam von Rottenburg. W 1746 roku dobra jerzmanowskie zostały przekazane przez króla Prus Fryderyka II – Jerzemu i Heinrichowi von Sack, którzy byli w ich posiadaniu do 1790 roku. Dokonują oni przebudowy budynku. W 1808 roku w czasie kampanii napoleońskiej w pałacu kwaterował głównodowodzący wojsk francuskich, stacjonujących koło Głogowa generał Marchand a także marszałek Mortier książę Trewizy dowódca Młodej Gwardii. Pod koniec XIX wieku właścicielem jest Herman Moderow, a ostatnim od 1910 do 1945 roku był hrabia Stanisław Hoyos. Dzisiejszy budynek pałacu wzniesiono w pierwszej połowie XVIII wieku. Przebudowany został w XIX wieku a ostatni remont przeszedł w 1964 roku. To czterokondygnacyjna budowla z niewielkimi ryzalitami bocznymi. Odciążeniem bryły architektonicznej są otwarte arkady w parterze ryzalitu wejściowego. Na sufitach sal zachowały się bogate stiuki. Obok,  budynki gospodarcze - spichlerz, stajnia i oficyny mieszkalne z pierwszej połowy XIX wieku. W otoczeniu malowniczy park z XVIII wieku w którym zachował się jeszcze fragment pierwotnej kompozycji geometrycznej. Kompozycji, której kiedyś swoiste piękno nadawały kanały wodne i nie istniejąca już świątynia - altana o antycznym wyglądzie. Prawdopodobnie zbliżona była wyglądem do altany znajdującej się w parku w Głogowie oraz podobnej w Kurowie Małym.

                       

Fragment parku oraz zabudowa mieszkalno - gospodarcza dawnego majątku.

                           

   


               

Kościół p.w. Wszystkich Świętych pochodzi z XIV wieku (sprzed 1376 roku). Wieżę dobudowano w XV wieku. Po przebudowie dokonanej na początku XVI wieku uzyskał on gotycko – renesansowy charakter. Jedyną jego nawę o kwadratowym prezbiterium wykonano z kamienia i cegły oraz przykryto płaskim sufitem. Barokowe wyposażenie wnętrza. W połowie XVI wieku przechodzi w ręce ewangelików, w których to posiadaniu jest do 7 stycznia 1654 roku. W kościele znajduje się płyta nagrobna zmarłego w 1588 roku przedstawiciela rodu von Loss - jednego z właścicieli dóbr w Jerzmanowej.

               

Płyty nagrobne i epitafia po renowacji - ulokowane na zewnętrznych ścianach kościoła.

           

Płyty ocalałe z niewielkiego cmentarza okalającego niegdyś kościół.


               

Na cmentarzu zachował się pomnik poświęcony żołnierzom poległym na frontach I wojny światowej a pochodzącym z Jerzmanowej.


   

Autor fotografii - Jan Taras.


   

Zabudowa miejscowości - przychodnia zdrowia oraz główna ulica z widokiem na szkołę.


       

Publiczne Gimnazjum w Jerzmanowej.



           

Kościół p.w. Wszystkich Świętych, wejście do świątyni oraz epitafia.

           

Pałac w Jerzmanowej oraz pomnik pomnik upamiętniający poległych w I wojnie światowej żołnierzy pochodzących z Jerzmanowej.

Autor fotografii Eckhard Huth z Drezna.



Archiwalne widokówki i zdjęcia

Historische Ansichtskarten und Fotos

               


               

Neusorge (Nowe Osiedle) - miejscowość przy drodze do Polkowic która właściwie nie istnieje.

Link -  http://www.glogow.pl/okolice/podstrony/glogowski/noweosiedle.htm


Śląsk - Dolny Śląsk - Schlesien - Niederschlesien - Silesia - Zabytki Dolnego Śląska

Będę wdzięczny za wszelkie informacje o historii miejscowości, ciekawych miejscach oraz za skany archiwalnych widokówek lub zdjęć.

Wenn Sie weitere Bilder oder Ortsbeschreibungen zu dem oben gezeigten Ort haben sollten, wäre ich Ihnen über eine Kopie oder einen Scan sehr dankbar.

Tomasz  Mietlicki    e-mail  -  itkkm@o2.pl