Dolny Śląsk - dziedzictwo przeszłości utrwalone w zabytkach

Niederschlesien - die Erbschaft der Vergangenheit in Denkmälern verewigt

Lower Silesia - inheritance of the past in remains


 

Serby - powiat głogowski

vor 1945 Lerchenberg früher Zerbau - Kreis Glogau

 

     

Serby to wieś o średniowiecznej metryce, zlokalizowana przy ruchliwym trakcie z Wielkopolski do Śląska i prowadzącym do Głogowa. Tutejszy kościół p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła to poewangelicka świątynia z 1911 roku. Po zniszczeniach dokonanych w końcowej fazie II wojny światowej, decyzję o jego odbudowie podjęto w 1956 roku. Odbudowa nastąpiła w latach 1957 – 1959, a konsekrowany został przez arcybiskupa wrocławskiego Bolesława Kominka 25 października 1959 r. 31 sierpnia 1989 roku biskup gorzowski Józef Michalik dokonał erekcji parafii i powierzył ją posłudze OO. Redemptorystom. Z pierwotnego wyposażenia w tej skromnej świątyni nic do dnia dzisiejszego się nie zachowało. Na obecny wystrój składają się figury Zdzisława Bolanowskiego oraz malowidło ścienne ze scenami z życia Matki Bożej wykonane przez Eryka Pudełko. Artyści ci pochodzili z Tych, a swoje prace wykonali w 1975 roku.

Choć już od XIII wieku budowano pierwsze linie wałów wzdłuż brzegów pobliskiej Odry, to ich lekka konstrukcja nie zapewniała trwałej ochrony przed zalewaniem podczas częstych powodzi, jakie nawiedzały mieszkańców Serbów. Systematyczną zabudową koryta Odry zaczęły się interesować centralne austriackie władze dopiero po tragicznej powodzi, jaka nawiedziła w Śląsk w 1736 roku. Jednak dopiero od 1741 roku, kiedy tereny te dostały się pod administracje pruską, administracja Fryderyka Wielkiego opracowała plan systematycznej regulacji tej kapryśnej i nieprzewidywalnej (głównie w trakcie wiosennych roztopów) rzeki. W ciągu kilkudziesięciu lat wytężonych prac umocniono brzegi, wykonano wiele przekopów i zbudowano tamy poprzeczne. W efekcie skrócono rzekę o około 160 kilometrów. Regulację Odry a właściwie wykop nowego koryta, w okolicach Głogowa wykonano w latach 1741 – 1743. Nadzorem nad pracami kierował wojskowy inżynier Mateusz von Schubarth. Kolejnych uzupełniających i częściowo analogicznych do poprzednich prac dokonano już na początku XX wieku, uzupełniając a także i podnosząc wały. Efekty tych dokonań są do dnia dzisiejszego widoczne i w znacznej mierze spełniają swoja rolę wyznaczoną prawie trzysta lat temu.


          

Pomnik upamiętniający tragiczną śmierć księdza proboszcza Władysława Polaka oraz tablica upamiętniająca jego gospodynię. Na ostatnim zdjęciu figura stojąca przed kościołem.


  

Widok z okolic kościoła.


         

Cmentarz w Serbach - polskie groby na niemieckich.


 

Miejsce po lotnisku polowym z okresu II wojny światowej.


  

Stary, nieczynny już od dawna budynek dworca kolejowego w Serbach.

Przez Serby (Serby Zachód) przechodziła linia kolejowa Bojanowo - Głogów sukcesywnie otwierana na różnych odcinkach od 14.12.1885 do 1.10.1906 roku. Linia została ostatecznie zamknięta dla ruchu pasażerskiego w 1991 roku oraz dla towarowego w rok później. 

Poszczególne stacje i przystanki kolejowe oraz kilometry licząc od Bojanowa: 

Bojanowo                    0

Zaborowice                 5,35

Boraszyn Wielki          8,575

Boraszyn Mały            10,852

Góra Śląska               15,188

Sławęcice                   18,281

Strumienna                 20,274

Naratów                      24,504

Niechlów                     29,482

Dryżyna                       36,05

Szlichtyngowa             38,442

Wilków                        41,428

Serby Wschód            46,079

Serby Zachód             48,867

Odrzycko (Głogów)     50,028

 


       

Szkoła, przedszkole oraz boisko sportowe obok którego jeszcze po zakończeniu wojny stał wiatrak koźlak. Na ostatnich zdjęciach domy przy drodze głównej.


 

Pamiątkowy kamień obok częściowo zniszczonych murowanych kulochwytów na terenie byłej sprzed 1945 roku strzelnicy wojskowej. Strzelnica znajdowała się obok drogi głównej (po jej lewej stronie) za Serbami w kierunku na Wschowę i Leszno. Kamień upamiętnia poległych kamratów podczas wojny prusko-austriackiej (1866) oraz konfliktu prusko-francuskiego (1870/71).


Baracken Lager Lerchenberg na archiwalnych zdjęciach sprzed 1945 roku.

     

         

Dziś miejsce to wyznacza powojenny juz transformator a centrum obozowych baraków znajdowało się po przeciwnej stronie wjazdu do miejscowości Stare Serby (Alt Lerchenberg).

 

           


 

Sprzęt jednostek specjalnych sił szybkiego reagowania wojsk NATO - Serby 2011 czyli składowisko (magazyn) sprzętu pontonowego saperów z Głogowa.


 

Archiwalne widokówki i zdjęcia

Historische Ansichtskarten und Fotos

            

           

           

           

           

            


Śląsk - Dolny Śląsk - Schlesien - Niederschlesien - Silesia - Zabytki Dolnego Śląska

Będę wdzięczny za wszelkie informacje o historii miejscowości, ciekawych miejscach oraz za skany archiwalnych widokówek lub zdjęć.

Wenn Sie weitere Bilder oder Ortsbeschreibungen zu dem oben gezeigten Ort haben sollten, wäre ich Ihnen über eine Kopie oder einen Scan sehr dankbar.

Tomasz  Mietlicki    e-mail  -  itkkm@o2.pl