Dolny Śląsk - dziedzictwo przeszłości utrwalone w zabytkach

Niederschlesien - die Erbschaft der Vergangenheit in Denkmälern verewigt

Lower Silesia - inheritance of the past in remains


 

Janowice Duże - powiat legnicki

vor 1945 Blüchersfelde früher Gross Jänowitz - kres Liegnitz

 

Janowice Duże (początkowo Klein Janowitz, Janowitz, potem Gross Janowitz, od 1937 r. Büchershof), k. Legnicy.

O właścicielach wsi wiadomo, że w 1663 r. Heinrich v.Busewoy. sprzedał ją Christophowi v.Leuschner/Pfaumdorff, potem przeszła na ród v.Stiebitz. W 1706 r. kupił ją od Christopha i Silviusa Friedricha v.Kottulinsky Carl Christoph v.Warnsdorff, jako opiekun prawny Rebeki Elisabetrh v.Stiebitz z.d. v.Kottulinski i Hanusa Heinricha v.Kottulinsky/Schützendorf. Jeszcze w 1747 r. wymieniany był jako właściciel tej wsi (może jakiejś jej części), oraz Rosochatej i Jaskulina (Seiffersdorf, Mohnersdorf). Od Warnsdorffa wieś przeszła na v.Niesemeuschela, który sprzedał ją w 1721 r.

           

Pałac został prawdopodobnie rozbudowany ( ze starszego) wkrótce po 1721 r., a nad portalem wejściowym umieszczono podwójny, polichromowany herb fundatorów, którymi byli: Hans Siegmund v.Liedlau, właściciel Janowic Dużych (Klein Janowitz) i Dunina (Dohnau), deputowany księstwa legnickiego oraz jego żona Barbara, baronówna v.Moravitzki z Branic (Branitz), koło Głubczyc. Wieś odziedziczył po swym ojcu Heinrichu Danielu v.Liedlau (*1641-†1721), który w 1720 r. otrzymał tytuł barona z predykatem „und Ellguth”. Heinrich był człowiekiem wykształconym i obytym, w młodości podróżował po Danii i Holandii, a po powrocie ożenił się w 1668 r. z Ursulą Magdaleną v.Hund (†1699) z Ruska (Rausse), k. Środy Śląskej – stąd w jego baronowskim herbie podwojony klejnot oraz herb żony. Heinrich miał czterech synów i trzy córki, z których przeżyli ojca tylko trzej synowie.
Hans Siegmund miał nieznanego z imienia syna, zmarłego w dzieciństwie i dwie córki: Ursulę i Julianę.

Żródła: Sinapius, Zedler, Codex Diplomaticus Silesiae.

 

Autor tekstu - Małgorzata Stankiewicz z Wrocławia.

Autor fotografii - Eckhard Huth z Drezna.Archiwalne widokówki i zdjęcia

Historische Ansichtskarten und Fotos

           


Śląsk - Dolny Śląsk - Schlesien - Niederschlesien - Silesia - Zabytki Dolnego Śląska

Będę wdzięczny za wszelkie informacje o historii miejscowości, ciekawych miejscach oraz za skany archiwalnych widokówek lub zdjęć.

Wenn Sie weitere Bilder oder Ortsbeschreibungen zu dem oben gezeigten Ort haben sollten, wäre ich Ihnen über eine Kopie oder einen Scan sehr dankbar.

Tomasz  Mietlicki    e-mail  -  itkkm@o2.pl