Dolny Śląsk - dziedzictwo przeszłości utrwalone w zabytkach

Niederschlesien - die Erbschaft der Vergangenheit in Denkmälern verewigt

Lower Silesia - inheritance of the past in remains


 

Gilów (nie istnieje) + Buchengrund - powiat lubiński

vor 1945 Gühlichen - Kreis Lüben

 

Nieopodal miejscowości Rudna - Raudten w połowie lat siedemdziesiątych XX wieku powstał zbiornik odpadów poflotacyjnych Żelazny Most. Na jego potrzeby zatopiono trzy miejscowości: Barszów - Barschau z zabytkowym budynkiem pensjonatu żeńskiego z XVIII wieku, Pielgrzymów - Pilgramsdorf w którym znajdował się barokowy pałac i kościół o konstrukcji ryglowej z 1741 roku, powstały na wcześniejszym założeniu z XIII wieku oraz Kalinówkę - Polach z zabudową pochodzącą z połowy XIX wieku.


 

                   

                   

           

Gilów natomiast poległ znacznie wcześniej, bo na początku lat 60 - tych XX wieku. W jego pobliżu powstał zbiornik odpadów poflotacyjnych Gilów. Zbiornik powstał pod koniec lat 60-tych i był użytkowany do 1977 roku. Mieszkańcy Gilowa zostali wysiedleni a domy zburzono. Dziś na wypełnionym i zasypanym zbiorniku rośnie już las i mało kto pamięta o istniejącej tu kiedyś w jego sąsiedztwie miejscowości, zasiedlonej przez prawie 800 lat. Miejsce porasta samosiew a upamiętnia krzyż na zakręcie drogi. Gdzieniegdzie odnaleźć można gruzy dawnych zabudowań.

Gilów na starej mapie.


Na samym dole zamieszczonej mapy widnieje folwark Buchengrund.  Folwark z okazałym budynkiem (dworem) jego właściciela poległ oczywiście w trakcie budowy zbiornika poflotacyjnego Gilów. Majątek ten jest widoczny na archiwalnej widokówce a miejsce po nim na następnych zdjęciach.

       


Śląsk - Dolny Śląsk - Schlesien - Niederschlesien - Silesia - Zabytki Dolnego Śląska

Będę wdzięczny za wszelkie informacje o historii miejscowości, ciekawych miejscach oraz za skany archiwalnych widokówek lub zdjęć.

Wenn Sie weitere Bilder oder Ortsbeschreibungen zu dem oben gezeigten Ort haben sollten, wäre ich Ihnen über eine Kopie oder einen Scan sehr dankbar.

Tomasz  Mietlicki    e-mail  -  itkkm@o2.pl