Dolny Śląsk - dziedzictwo przeszłości utrwalone w zabytkach

Niederschlesien - die Erbschaft der Vergangenheit in Denkmälern verewigt

Lower Silesia - inheritance of the past in remains


 

Buczków - powiat nowosolski

vor 1945 Buchwald - Kreis Freystadt

 

BUCZKÓW
gm. Nowa Sól

Buchwald (1791)
Buków (1945)

Niewielka wieś powstała prawdopodobnie u schyłku średniowiecza lub na początku XVI w. W 1791 r. wieś wchodziła w skład dóbr ziemskich Chełmka, a właścicielem była rodzina von Schönaich z Siedliska. W tym czasie funkcjonował tu folwark i karczma, ponadto 2 gospodarstwa zagrodników i 12 komorników. W 1845 r. w Buczkowie znajdował się folwark z owczarnią oraz 21 domów – 159 mieszkańców. W 1868 r. jako właścicieli folwarku wzmiankuje się rodzinę książęcą Hohenzollern-Hechlingen. W 1938 r. posiadłość należała do grafa Friedricha von Rothenburga, a dzierżawcą był Heinrich Scheibel z Pyrnika. Po 1945 r. wieś rozwinęła się tylko w niewielkim stopniu. W 1999 r. w Buczkowie znajdowało się 12 gospodarstw i 3 zakłady usługowe – 45 mieszkańców.

Tekst za zgodą wydawcy z publikacji: Tomasz Andrzejewski, Miejscowości powiatu nowosolskiego. Rys historyczny, Nowa Sól 2004.


Śląsk - Dolny Śląsk - Schlesien - Niederschlesien - Silesia - Zabytki Dolnego Śląska

Będę wdzięczny za wszelkie informacje o historii miejscowości, ciekawych miejscach oraz za skany archiwalnych widokówek lub zdjęć.

Wenn Sie weitere Bilder oder Ortsbeschreibungen zu dem oben gezeigten Ort haben sollten, wäre ich Ihnen über eine Kopie oder einen Scan sehr dankbar.

Tomasz  Mietlicki    e-mail  - itkkm@o2.pl