Dolny Śląsk - dziedzictwo przeszłości utrwalone w zabytkach

Niederschlesien - die Erbschaft der Vergangenheit in Denkmälern verewigt

Lower Silesia - inheritance of the past in remains


 

Dąbrowno - powiat nowosolski

vor 1945 Eichau - Kreis Freystadt

 

DĄBROWNO

gm. Nowa Sól

 

Eichen (1507)

Eiche (1791)

Eichau (1844)

Dębów (1946)

 

Wieś powstała w średniowieczu i była własnością rycerską przynależną do majątku ziemskiego w Siedlisku. W 1507 r. właścicielem Dąbrowna był Balthazar von Rechenberg. Od 1561 r. folwark wchodził w skład majoratu Carolath – Beuthen rodziny von Schönaich z Siedliska. Własność ziemska obejmowała również folwark Köhlerei (już w XVII w.) – obecnie Okopiec, a w XIX w. folwark Polnisch Tarnau Volwerk – dzisiejszy Jodłów. W 1791 r. obok folwarku we wsi znajdowały się – 1 gospodarstwo kmiece, 18 zagrodniczych i 3 komornicze, wiatrak – 191 mieszkańców. W 1844 r. wzmiankowano 18 posesji i 169 mieszkańców (6 katolików). Folwark w Dąbrownie był często dzierżawiony, jednym z ostatnich wymienianych w 1938 r. właścicieli był Kurt Isenberg (w jego rękach znajdował się również majątek w Lubięcinie). Po 1945 r. we wsi powstało kilka zabudowań mieszkalnych i gospodarczych. W 2000 r. wieś liczyła 120 mieszkańców, funkcjonował 1 zakład usługowy.

Tekst za zgodą wydawcy z publikacji: Tomasz Andrzejewski, Miejscowości powiatu nowosolskiego. Rys historyczny, Nowa Sól 2004.


Śląsk - Dolny Śląsk - Schlesien - Niederschlesien - Silesia - Zabytki Dolnego Śląska

Będę wdzięczny za wszelkie informacje o historii miejscowości, ciekawych miejscach oraz za skany archiwalnych widokówek lub zdjęć.

Wenn Sie weitere Bilder oder Ortsbeschreibungen zu dem oben gezeigten Ort haben sollten, wäre ich Ihnen über eine Kopie oder einen Scan sehr dankbar.

Tomasz  Mietlicki    e-mail  -  itkkm@o2.pl