Dolny Śląsk - dziedzictwo przeszłości utrwalone w zabytkach

Niederschlesien - die Erbschaft der Vergangenheit in Denkmälern verewigt

Lower Silesia - inheritance of the past in remains


 

Konin - powiat nowosolski

vor 1945 Kuhnau - Kreis Freystadt

 

KONIN
gm. Nowe Miasteczko

Conovo (1267)
Kunaw (1520)
Kuhnau (1791)
Dąbrówka (1945)

Miejscowość posiada metrykę średniowieczną, pierwsza wzmianka pojawiła się w 1267 r., kiedy książę głogowski Konrad I zezwolił kapelanowi nadwornemu Krzyżanowi (pleban kościoła św. Stefana w Bytomiu Odrzańskim) lokować na prawie niemieckim wieś. Później przez kilka stuleci wieś nie pojawiała się w źródłach pisanych; prawdopodobnie była własnością kościelną. Zapewne na początku XVII w. Konin włączono do posiadłości ziemskich rodziny von Schönaich z Siedliska. W składzie książęcych dóbr rodowych pozostawała wieś do 1945 r. Około 1790 r. we wsi znajdował się wiatrak, jedno wolne gospodarstwo chłopskie i 63 mieszkańców). W 1844 r. w Koninie znajdowało się 9 posesji i wiatrak, wieś zamieszkiwało 90 osób (2 katolików. Na początku XX w. otwarto miejscową restaurację. W 1926 r. wieś liczyła 70 mieszkańców. U schyłku XX stulecia wieś zamieszkiwało 55 osób, znajdowało się tu 16 gospodarstw rolnych i dwa zakłady produkcyjne figur ogrodowych.

Tekst za zgodą wydawcy z publikacji: Tomasz Andrzejewski, Miejscowości powiatu nowosolskiego. Rys historyczny, Nowa Sól 2004.Śląsk - Dolny Śląsk - Schlesien - Niederschlesien - Silesia - Zabytki Dolnego Śląska

Będę wdzięczny za wszelkie informacje o historii miejscowości, ciekawych miejscach oraz za skany archiwalnych widokówek lub zdjęć.

Wenn Sie weitere Bilder oder Ortsbeschreibungen zu dem oben gezeigten Ort haben sollten, wäre ich Ihnen über eine Kopie oder einen Scan sehr dankbar.

Tomasz  Mietlicki    e-mail  -  itkkm@o2.pl