Dolny Śląsk - dziedzictwo przeszłości utrwalone w zabytkach

Niederschlesien - die Erbschaft der Vergangenheit in Denkmälern verewigt

Lower Silesia - inheritance of the past in remains


 

Konradowo - powiat nowosolski

vor 1945 Kunersdorf - Kreis Freystadt

 

KONRADOWO
gm. Otyń

Cunerstorff (1516)
Kunersdorf (1791)

Pierwsze wzmianki o wsi pojawiły się w dokumencie sprzedaży dóbr otyńskich Hansowi i Nickelowi von RechenbergOM w 1516 r. Należy przyjąć, że miejscowość powstała znacznie wcześniej i wchodziła w skład majątku ziemskiego w Otyniu, z którym związana była do zakończenia II wojny światowej. W XVI w. majątek ten przynależał do rodziny rycerskiej von Zabeltitz, potem von Rechenberg i von Sprintzenstein. W ostatnim roku wojny trzydziestoletniej (1648 ) wieś spłonęła. Skutki pożaru musiały być dotkliwe, skoro w 1673 r. mieszkańcy Konradowa zwrócili się do okolicznej szlachty z prośbą o pomoc w odbudowie domostw. Po 1649 r. wieś była własnością zakonu jezuitów. W 1700 r. wieś liczyła120 mieszkańców (37 ewangelików). Po kasacji zakonu w końcu XVIII w., Konradowo było własnością księcia kurlandzkiego Piotra Birona, później księżnej żagańskiej Doroty de Talleyrand – Perigord i jej syna, Aleksandra Dino. W 1791 r. w Konradowie wzmiankowano gospodę, 9 gospodarstw kmiecych, 2 zagrodnicze, 16 komorników i 10 innych domów zamieszkałych łącznie przez 188 osób. W 1846 r. wieś liczyła 47 domów - 283 mieszkańców (3 ewangelików), funkcjonowała szkoła katolicka (założona w końcu XVIII w.). W 1879 r. majątek przejął Rudolf von Friedenthal, a potem baronowa Renata von Lancken–Wackenitz, później dobrami administrowała spółka Perseverantia. W latach 1870 - 71 w sąsiedztwie wsi przeprowadzono linię kolejową relacji Nowa Sól – Zielona Góra. W XIX stuleciu zabudowa wsi połączyła się z sąsiednią miejscowością Zakęcie; granicę między miejscowościami, a zarazem jednostek administracyjnych (powiatów) wyznaczała rzeka Śląska Ochla. Po 1945 r. wieś nie rozwijała się, dopiero w latach 80. powstało kilka nowych zabudowań mieszkalnych i gospodarczych. Na przełomie lat 80. i 90. rozwinął działalność prywatny tartak, wkrótce z inicjatywy jego właściciela w pobliżu wsi powstało osiedle domków jednorodzinnych. W 2000 r. Konradowo zamieszkiwało 259 osób, we wsi znajdowało się 12 gospodarstw rolnych, obiekt handlowy i 2 zakłady usługowo-produkcyjne.

Tekst za zgodą wydawcy z publikacji: Tomasz Andrzejewski, Miejscowości powiatu nowosolskiego. Rys historyczny, Nowa Sól 2004.


               

Tuż za przejazdem kolejowym w Konradowie przed 1945 rokiem stały zabudowania mieszkalne i gospodarcze majątku ziemskiego. Trudno jest dziś jednoznacznie określić czy znajdujący się tam obecnie jeden budynek wchodził w skład dawnego majątku.


Kapliczka w miejscowości.


Śląsk - Dolny Śląsk - Schlesien - Niederschlesien - Silesia - Zabytki Dolnego Śląska

Będę wdzięczny za wszelkie informacje o historii miejscowości, ciekawych miejscach oraz za skany archiwalnych widokówek lub zdjęć.

Wenn Sie weitere Bilder oder Ortsbeschreibungen zu dem oben gezeigten Ort haben sollten, wäre ich Ihnen über eine Kopie oder einen Scan sehr dankbar.

Tomasz  Mietlicki    e-mail  -  itkkm@o2.pl