Dolny Śląsk - dziedzictwo przeszłości utrwalone w zabytkach

Niederschlesien - die Erbschaft der Vergangenheit in Denkmälern verewigt

Lower Silesia - inheritance of the past in remains


 

Lelechów - powiat nowosolski

vor 1945 Louisdorf - Kreis Freystadt

 

LELECHÓW
gm. Nowa Sól

Louisdorf (1517)
Ludwików (1946)

Zapiski historyczne o wsi Lelechów są niezwykle skąpe. Miejscowość posiada średniowieczną metrykę. Pierwsza wzmianka o Lelechowie pochodzi z 1517 r. kiedy wieś była własnością rycerską w rękach Bergera zu Nibisch, który płacił czynsz zgromadzeniu mansjonarzy w Kożuchowie. Później jako właściciele wymieniani są bracia Ernst, Kaspar, Hans i Siegismund Bergerowie. Nie zachowały się informacje o właścicielach wsi w XVII wieku. W 1791 r. była własnością rodziny von Knobelsdorff i składała się z folwarku, gospody, 6 gospodarstw kmiecych, 5 zagrodniczych, 9 komorniczych – 158 mieszkańców. W połowie XIX stulecia (1844 r.) folwark z browarem, gorzelnią i wiatrakiem znajdował się w rękach rodziny von Dilthen, wieś liczyła 27 domostw i 195 mieszkańców (4 katolików), funkcjonowała szkoła ewangelicka. Około 1868 r. majątek ziemski zakupiła rodzina Schwerdtfeger z Podbrzezia Dolnego. W 1926 r. wieś liczyła 155 mieszkańców. W latach 30. XX w. posiadłość należała do grafa Magnusa Schack von Wittenau, który wydzierżawił miejscowe dobra Rudolfowi Baumanowi (1937 r.). W 2000 r. wieś liczyła 68 mieszkańców, funkcjonowały 4 zakłady usługowe i zakład produkcyjny (tworzywa sztuczne).

Tekst za zgodą wydawcy z publikacji: Tomasz Andrzejewski, Miejscowości powiatu nowosolskiego. Rys historyczny, Nowa Sól 2004.


                    

Zdjęcia miejscowości.


  

Budynek gospodarczy w dawnym majątku zaadaptowany na obiekt mieszkalny.


           

Zabytkowy dom w miejscowości.


              

              

              

Zdewastowany cmentarz byłych niemieckich mieszkańców miejscowości umiejscowiony w lesie koło Lelechowa.


     

Dawna szkoła to obecnie w jednej części wiejska świetlica oraz w drugiej pomieszczenia mieszkalne. Na kolejnym zdjęciu transformator oraz ruina dużej stodoły należącej prawdopodobnie kiedyś do dawnego majątku. Obecnie obiekt w rękach prywatnych z realnymi planami odbudowy.


Śląsk - Dolny Śląsk - Schlesien - Niederschlesien - Silesia - Zabytki Dolnego Śląska

Będę wdzięczny za wszelkie informacje o historii miejscowości, ciekawych miejscach oraz za skany archiwalnych widokówek lub zdjęć.

Wenn Sie weitere Bilder oder Ortsbeschreibungen zu dem oben gezeigten Ort haben sollten, wäre ich Ihnen über eine Kopie oder einen Scan sehr dankbar.

Tomasz  Mietlicki    e-mail  -  itkkm@o2.pl