Dolny Śląsk - dziedzictwo przeszłości utrwalone w zabytkach

Niederschlesien - die Erbschaft der Vergangenheit in Denkmälern verewigt

Lower Silesia - inheritance of the past in remains


 

Lubieszów - powiat nowosolski

vor 1945 Liebschütz - Kreis Freystadt

 

LUBIESZÓW
gm. Nowa Sól

Lubzna (ok.1305)
Lobschicz (1349)
Liebschűtz (1791)
Lubsnica (1946)

Lubieszów jest wsią o średniowiecznej metryce. Pierwsza wzmianka o wsi pojawiła się około 1305 r. w spisie miejscowości należących do diecezji wrocławskiej. Kolejne z 1349 i z 1421 r. dotyczyły, płacenia przez mieszkańców czynszu na rzecz kolegiaty w Głogowie. Począwszy od połowy XV w. Lubieszów był własnością rodziny von Reiche (wzmiankowana w 1459 r.). Na początku XVIII w. dobra ziemskie znajdowały się w rękach Jocoba Christopha von Reiche. W 1786 r. wzmiankowany był miejscowy wiatrak, a właścicielem majątku był Hans Ernest Emil von Kalckreuth z Podbrzezia Dolnego. W tym czasie wieś składała się z folwarku, 18 gospodarstw zagrodniczych, 23 komorniczych, 3 młynów i szkoły – 253 mieszkańców. W XIX stuleciu nastąpił rozwój wsi – w 1845 r. liczyła 339 mieszkańców (w tym 36 katolików) i 66 domów, funkcjonował folwark, 4 wiatraki, browar, gorzelnia i owczarnia. Przy drodze z Nowej Soli do Kożuchowa znajdowała się gospoda. W II połowie XIX wieku na terenie folwarcznym wybudowano niewielki dwór administratora majątku. W pobliżu złożono park i wykopano staw. Począwszy od połowy XIX w. posiadłość ziemska wielokrotnie zmieniała właścicieli – w 1868 r. rodzina Jung, w końcu stulecia – Otto von Reiche, w 1926 r. Rudolf Fritz. Począwszy od lat 30. XX wieku do końca II wojny światowej folwark był własnością Wilhelma Koeniga. Po I wojnie światowej wzniesiono nowy budynek szkoły. Na początku XX wieku uruchomiono w Lubieszowie cegielnię. Do produkcji cegieł wykorzystywano miejscowe złoża glinki. Cegielnia funkcjonowała do 1945 r. Po wojnie próbowano kontynuować produkcję, jednak wyrobisko glinki zostało podtopione i powstał rozległy staw. W czasie II wojny światowej we wsi funkcjonowało kilka niewielkich warsztatów, pracujących na potrzeby wojenne. Zlokalizowano tutaj m.in. warsztaty naprawy skrzydeł i silników lotniczych. Po 1945 r. powstało we wsi kilkanaście nowych zabudowań mieszkalnych, gospodarczych i handlowych, w zabudowaniach folwarcznych utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne. Od 1945 r. funkcjonuje w Lubieszowie szkoła podstawowa, w 1963 r. wzniesiony został nowy budynek dydaktyczny z zapleczem sportowym. Na początku XXI stulecia wzniesiono we wsi kościół katolicki - filię parafii św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli. W 2002 r. Lubieszów zamieszkiwało 624 osoby; znajdowały się tu 62 indywidualne gospodarstwa rolne, 3 placówki handlowe, 18 zakładów usługowych i produkcyjnych (wytwórnia materiałów budowlanych, produkcja figur ogrodowych, okuć metalowych i opakowań foliowych).

Tekst za zgodą wydawcy z publikacji: Tomasz Andrzejewski, Miejscowości powiatu nowosolskiego. Rys historyczny, Nowa Sól 2004.


                   

Dawny dwór administratora majątku to obecnie dom wielorodzinny. Na kolejnych zdjęciach brama wjazdowa do dawnego majątku oraz budynek mieszkalny byłych pracowników zlokalizowany po drugiej stronie drogi.


Ten dom w miejscowości to prawdopodobnie dawna sprzed 1945 roku gospoda.


Lubieszów - Dwór

Założenie dworsko-folwarczno-parkowe usytuowane jest na południowym skraju miejscowości, po południowej stronie drogi prowadzącej z Nowej Soli do Studzieńca. Dwór zlokalizowany w zachodniej części założenia, od wschodu graniczy z prostokątnym podwórzem zamkniętym od południa i północy zabudową mieszkalno-gospodarczą. Od południa sąsiaduje z parkiem, od zachodu z budynkiem gospodarczym, od północy z budynkiem mieszkalnym oraz murowanym z cegły i kamienia ogrodzeniem mieszczącym główny wjazd. Obecnie budynek jest użytkowany i pełni funkcję mieszkalną.

Wieś wymieniona była po raz pierwszy w źródłach historycznych w 1305 roku, jako Lubzna. Od połowy XV wieku dobra należały do rodu von Reiche. W 1671 roku właścicielką Lubieszowa była Anna von Schmolke z domu Brausin, a po niej majątek objął Joachim Friedrich von Schmolke. Kolejnym właścicielem wsi był Karl Siegmund von Stössel wymieniany w latach 1718 i 1727 w spisach dóbr ziemskich. W 1791 roku Lubieszów należał do hrabiego von Kalkreuth z Podbrzezia Dolnego. Według opisu we wsi znajdował się wówczas folwark. Od połowy XIX stulecia majątek często zmieniał właścicieli – w 1868 roku posiadaczem majątku był Jung, w 1870 roku baron von Knobelsdorf z Buchałowa, 1876 roku Otto von Reiche. Prawdopodobnie z jego inicjatywy zbudowano rezydencję, którą otoczono parkiem. Posiadłość pozostała w rękach Otto von Reiche do 1910 roku. Począwszy od drugiej dekady XX wieku dobra należały do Wernera Ritsch, następnie w 1912 roku do rodziny von Unruh, w 1919 roku do Rudolpha Fritz. Na początku lat trzydziestych XX wieku prawo własności nabył Wilhelm Koenig i w jego rękach posiadłość pozostała do 1945 roku. Po wojnie majątek przejął Skarb Państwa, a następnie zorganizowano w nim PGR. W czasie funkcjonowania PGR w dworze urządzono mieszkania dla pracowników. Budynek poddany został remontowi, w trakcie którego zlikwidowano drewniany ganek przed głównym wejściem, zastępując go murowanym. Nad gankiem umieszczono balkon i wykonano drzwi w środkowej osi.

Dwór zbudowany został na przełomie XIX i XX wieku. Budynek nie posiada wyraźnych cech stylowych. Korpus główny wzniesiony jest na planie prostokąta, ze skrzydłami bocznymi założonymi również na rzucie prostokąta. Skrzydła boczne cofnięte w stosunku do lica głównej części. Fasada zwrócona jest w kierunku południowym. Bryła korpusu dwukondygnacyjna, przekryta jest dwuspadowym dachem ustawionym szczytem do fasady, w partii skrzydeł bocznych jednokondygnacyjna z dachem dwuspadowym ustawionym kalenicowo do fasady. Dach wysunięty, wsparty na kroksztynach, w szczytach dekorowany snycerką. Budowla w całości posadowiona jest na wysokich piwnicach. Fasada symetryczna, w korpusie trzyosiowa i dwa razy dwuosiowa w skrzydłach bocznych. Dawne wejście główne umieszczone jest w osi korpusu, w murowanym ganku z oknami, poprzedzonym prostymi schodami prowadzącymi do ogrodu. Nad gankiem znajduje się balkon. Elewacje skrzydeł bocznych i korpusu od strony północnej artykułowane są gzymsami: cokołowym, kordonowym, podokiennym i oddzielającym poddasze. Otwory okienne skrzydeł ujęte są w profilowane opaski zwieńczone prostym naczółkiem wspartym na konsolach. Pozostałe elewacje opracowane zostały analogicznie. Z tym, że przy elewacji zachodniej umieszczony jest ryzalit na planie pięciobocznym, a przy elewacji wschodniej umiejscowione jest wejście boczne z dostawionym drewnianym gankiem ze schodami, wspartym na filarach dekorowanym snycerką. Pierwotnie przyziemie wszystkich elewacji było boniowane. Obecnie boniowanie zachowane jest częściowo. We dworze zachowało się w większości oryginalne wyposażenie i wystrój w postaci stolarki okiennej i drzwiowej, posadzki ceramicznej i drewnianej oraz wystroju sztukatorskiego.

Małgorzata Lisiecka
Źródło:
"Zamki, dwory i pałace województwa lubuskiego"


Śląsk - Dolny Śląsk - Schlesien - Niederschlesien - Silesia - Zabytki Dolnego Śląska

Będę wdzięczny za wszelkie informacje o historii miejscowości, ciekawych miejscach oraz za skany archiwalnych widokówek lub zdjęć.

Wenn Sie weitere Bilder oder Ortsbeschreibungen zu dem oben gezeigten Ort haben sollten, wäre ich Ihnen über eine Kopie oder einen Scan sehr dankbar.

Tomasz  Mietlicki    e-mail  -  itkkm@o2.pl