Dolny Śląsk - dziedzictwo przeszłości utrwalone w zabytkach

Niederschlesien - die Erbschaft der Vergangenheit in Denkmälern verewigt

Lower Silesia - inheritance of the past in remains


 

Nowe Żabno - powiat nowosolski

vor 1945 Schliefen früher Neu Tschau - Kreis Freystadt

 

NOWE ŻABNO
gm. Nowa Sól

Szczabna Nova (1295)
Tschawe (1518)
Neu Schau (1791)
Neu Tschau (1844)
Schliefen (1937)
Nowy Cień (1945)
Żabno Nowe (1946)

Wieś posiada genezę średniowieczną, jednak tradycje osadnicze w okolicach miejscowości są bardzo stare i sięgają neolitu i czasów rzymskich (podczas badań powierzchniowych zewidencjonowało 24 stanowiska archeologiczne). Pierwsze wzmianki o Nowym Żabnie pojawiły się około 1295 r. Nazwa miejscowości wskazuje, że powstała po wsi Stare Żabno i była zamieszkana przez polskich osadników. W średniowieczu wieś była częścią własności rycerskiej Lasocina (wskazuje na to późniejsza przynależność). Informacje o wsi są bardzo skromne – wzmianka w 1435 r., kolejna z 1518 r. informująca, że Hans von Kottwitz sprzedał wieś braciom Georgowi i Balthazarowi von Promnitz. W końcu XVIII w. właścicielem majątku był Heinrich Gottlob von Lüttwitz. W tym czasie wzmiankowano we wsi siedzibę właściciela, folwark, szkołę, 9 gospodarstw kmiecych, 8 zagrodniczych, 25 komorniczych i 2 wiatraki – łącznie 61 zabudowań i 309 mieszkańców. Pół wieku później właścicielem Nowego Żabna była rodzina von Lehsten-Dingelstädt z Lasocina. Ponownie wzmiankowano siedzibę pańską (obiekt nie zachował się), ponadto folwark z browarem i gorzelnią, wiatrak i 51 domostw – 359 mieszkańców (1844 r.). Majątek ziemski w Nowym Żabnie obejmował część wsi Stare Żabno z 30 domami i 232 mieszkańcami. W 1926 r. miejscowy folwark znajdował się w rękach Arnolda Wünsche a ostatnim przed 1945 r. właścicielem był Werner Wiedenbeck. Na początku XX stulecia wzniesiono we wsi restaurację z salą taneczną, uruchomiono kuźnię. Po 1945 r. majątek ziemski rozparcelowano. Zabudowa wsi nie uległa znaczniejszym zmianom, powstało kilka nowych zabudowań mieszkalnych i gospodarczych. Folwarczny staw przebudowano na zbiornik przeciwpożarowy. W 2000 r. wieś zamieszkiwało 285 osób, obok 49 gospodarstw rolnych funkcjonowały 3 obiekty handlowe i 14 zakładów usługowych i produkcyjnych.

Tekst za zgodą wydawcy z publikacji: Tomasz Andrzejewski, Miejscowości powiatu nowosolskiego. Rys historyczny, Nowa Sól 2004.


   

Kapica p.w. matki Bożej Fatimskiej.


                       

                       

Zabudowa mieszkalno - gospodarcza dawnego majątku.


Świetlica wiejska w Nowym Żabnie.


 

Archiwalne widokówki i zdjęcia

Historische Ansichtskarten und Fotos


Śląsk - Dolny Śląsk - Schlesien - Niederschlesien - Silesia - Zabytki Dolnego Śląska

Będę wdzięczny za wszelkie informacje o historii miejscowości, ciekawych miejscach oraz za skany archiwalnych widokówek lub zdjęć.

Wenn Sie weitere Bilder oder Ortsbeschreibungen zu dem oben gezeigten Ort haben sollten, wäre ich Ihnen über eine Kopie oder einen Scan sehr dankbar.

Tomasz  Mietlicki    e-mail  -  itkkm@o2.pl