Dolny Śląsk - dziedzictwo przeszłości utrwalone w zabytkach

Niederschlesien - die Erbschaft der Vergangenheit in Denkmälern verewigt

Lower Silesia - inheritance of the past in remains


 

Okopiec - powiat nowosolski

vor 1945 Köhlerei - Kreis Freystadt

 

OKOPIEC
gm. Nowa Sól

Kölerey (ok. 1618)
Köhlerey (1791)
Köhlerei (1844)
Okopówek (1946)

Czas powstania wsi jest nieznany, niewykluczone, że ma średniowieczną metrykę, na co wskazuje położenie przy starej lokalnej drodze z Kolska do Kotli. Miejscowość uwzględniono na mapie baronatu siedlisko-bytomskiego z pocz. XVII stulecia. Pierwsze wzmianki pisane pochodzą z 1791 r., kiedy wieś była własnością rodziny von Schönaich z Siedliska. W tym czasie w Okopcu znajdował się folwark, karczma, wiatrak i 5 innych domostw. W XIX wieku folwark podległy majątkowi ziemskiemu w Chełmku rozbudowano o owczarnię na 2000 owiec; we wsi nadal funkcjonował wiatrak, a część mieszkańców trudniła się wypalaniem węgla drzewnego. W 1915 r. osada liczyła 35 mieszkańców. W 2000 r. w przysiółku znajdowały się 4 gospodarstwa rolne, zamieszkiwało 30 osób.

Tekst za zgodą wydawcy z publikacji: Tomasz Andrzejewski, Miejscowości powiatu nowosolskiego. Rys historyczny, Nowa Sól 2004.


Śląsk - Dolny Śląsk - Schlesien - Niederschlesien - Silesia - Zabytki Dolnego Śląska

Będę wdzięczny za wszelkie informacje o historii miejscowości, ciekawych miejscach oraz za skany archiwalnych widokówek lub zdjęć.

Wenn Sie weitere Bilder oder Ortsbeschreibungen zu dem oben gezeigten Ort haben sollten, wäre ich Ihnen über eine Kopie oder einen Scan sehr dankbar.

Tomasz  Mietlicki    e-mail  -  itkkm@o2.pl