Dolny Śląsk - dziedzictwo przeszłości utrwalone w zabytkach

Niederschlesien - die Erbschaft der Vergangenheit in Denkmälern verewigt

Lower Silesia - inheritance of the past in remains


 

Radosławice - powiat nowosolski

vor 1945 Sabinengrund - Kreis Freystadt

 

RADOSŁAWICE
gm. Nowa Sól

Sabinengrund (1791)
Sabinówka (1946)
Radostowice (1962)

Czas powstania osady jest nieznany. Po raz pierwszy miejscowy folwark wzmiankowano w 1791 r. W tym czasie gospodarstwo przynależało do majątku ziemskiego w Chełmku i było własnością rodziny książęcej von Schönaich z Siedliska. Wraz z pracownikami folwarku i 4 gospodarstwami komorników osadę zamieszkiwało 23 osoby. W 1844 r. przy folwarku znajdowało się 5 domostw i leśniczówka. W 1915 r. kolonię i folwark zamieszkiwało 25 osób. Po 1945 r. zabudowania folwarczne przejęli rolnicy indywidualni. Osada jako przysiółek Lubięcina nie rozwinęła się, w 2000 r. funkcjonowały tu 2 zakłady usługowe, 3 gospodarstwa rolne, zamieszkiwały 24 osoby.

Tekst za zgodą wydawcy z publikacji: Tomasz Andrzejewski, Miejscowości powiatu nowosolskiego. Rys historyczny, Nowa Sól 2004.


Śląsk - Dolny Śląsk - Schlesien - Niederschlesien - Silesia - Zabytki Dolnego Śląska

Będę wdzięczny za wszelkie informacje o historii miejscowości, ciekawych miejscach oraz za skany archiwalnych widokówek lub zdjęć.

Wenn Sie weitere Bilder oder Ortsbeschreibungen zu dem oben gezeigten Ort haben sollten, wäre ich Ihnen über eine Kopie oder einen Scan sehr dankbar.

Tomasz  Mietlicki    e-mail  -  itkkm@o2.pl