Dolny Śląsk - dziedzictwo przeszłości utrwalone w zabytkach

Niederschlesien - die Erbschaft der Vergangenheit in Denkmälern verewigt

Lower Silesia - inheritance of the past in remains


 

Runów - powiat nowosolski

vor 1945 Reinberg - Kreis Glogau

 

RUNÓW/SIEDLISKO
gm. Siedlisko

Reibnig (1473)
Reimberg (1791)
Reinberg (1844)

Wieś posiada metrykę średniowieczną, pierwsza wzmianka pochodzi z 1473 r.; w tym czasie była własnością rodu von Rechenberg. Jej powstanie odnieść należy jednak do połowy XIV w., niewykluczone, że Runów w tym czasie był wsią służebną zamku (grodu) w Siedlisku. Na początku XVI w. Runów był własnością Hansa von Rechenberga. W połowie XVI w. wieś znalazła się w składzie dóbr Fabiana von Schönaicha, który stworzył podwaliny rodowej własności ziemskiej – majoratu Carolath – Beuthen. W 1561 r. wieś składała się z 22 gospodarstw chłopskich. Rozwój wsi nastąpił na początku XVII w. za rządów Georga von Schönaicha. W 1660 r. pierwszy raz wzmiankowany był miejscowy wiatrak. W końcu XVIII w. we wsi znajdował się dom pański, szkoła, wolne gospodarstwo, 19 gospodarstw kmiecych, 24 zagrodniczych, 41 komorników oraz dwa wiatraki. Łącznie wieś zamieszkiwało 567 osób. W 1826 r. wzniesiono nową szkołę ewangelicką (w 1844 – 160 uczniów). W 1844 r. we wsi znajdowało się 107 posesji, gorzelnia, książęca cegielnia, 2 wiatraki i 2 kuźnie. Ponadto mieszkańcy zajmowali się przewoźnictwem na Odrze (własne barki). Wieś liczyła 900 mieszkańców (49 katolików). Na początku XX w. liczba ludności spadła do 653 osób (12 katolików). W końcu XIX w. zabudowa wsi połączyła się z Siedliskiem, jednak formalne połączenie obu miejscowości nastąpiło dopiero po 1945 r. Obecnie dla Runowa używa się potocznej nazwy – Siedlisko dolne.

Tekst za zgodą wydawcy z publikacji: Tomasz Andrzejewski, Miejscowości powiatu nowosolskiego. Rys historyczny, Nowa Sól 2004.


 

Archiwalne widokówki i zdjęcia

Historische Ansichtskarten und Fotos

               


Śląsk - Dolny Śląsk - Schlesien - Niederschlesien - Silesia - Zabytki Dolnego Śląska

Będę wdzięczny za wszelkie informacje o historii miejscowości, ciekawych miejscach oraz za skany archiwalnych widokówek lub zdjęć.

Wenn Sie weitere Bilder oder Ortsbeschreibungen zu dem oben gezeigten Ort haben sollten, wäre ich Ihnen über eine Kopie oder einen Scan sehr dankbar.

Tomasz  Mietlicki    e-mail  -  itkkm@o2.pl