Dolny Śląsk - dziedzictwo przeszłości utrwalone w zabytkach

Niederschlesien - die Erbschaft der Vergangenheit in Denkmälern verewigt

Lower Silesia - inheritance of the past in remains


 

Sławocin - powiat nowosolski

vor 1945 Schlabrendorf - Kreis Grünberg

 

SŁAWOCIN
gm. Kolsko

Schlabrendorf (1791)

Wieś została założona przez ministra kamery śląskiej, hrabiego Ernesta Wilhelma von Schlabrendorfa, który w 1756 r. zakupił majątek ziemski w Kolsku. Osada, której nazwa pochodziła od nazwiska założyciela, powstała około 1765 r. Sprowadzeni koloniści otrzymali dogodne warunki osiedlenia, planowano wznieść nowe osiedle, jednak zamiary te pokrzyżowała śmierć właściciela. Przygraniczne położenie wsi sprawiło, że wielu mieszkańców do 1793 r. (II rozbiór Polski) zajmowało się handlem i przemytem. W 1791 r. wieś zamieszkiwało 108 osób – 25 gospodarstw, funkcjonowała karczma i młyn wiatrowy. W 1838 r. Sławocin z kompleksem dóbr kolskich zakupiła rodzina von Klitzing. W połowie XIX w. wzniesiono nowe zabudowania folwarczne, w tym czasie gospodarstwo specjalizowało się w hodowli bydła i owiec. W 1860 r. z fundacji rodziny von Klitzing otwarto we wsi szkołę ewangelicką. W końcu stulecia drewniana zabudowa wsi spłonęła, odbudowane na przełomie XIX i XX w. domy i budynki gospodarcze wzniesiono już z cegły. W 1900 r. wieś liczyła 162 mieszkańców, w tym 45 katolików, w 1933 r. – 174 mieszkańców. Po II wojnie światowej w folwarku utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne. Na terenie wsi wzniesiono kilka domów mieszkalnych i budynków gospodarczych. W 2003 r. Sławocin zamieszkiwały 122 osoby.

Tekst za zgodą wydawcy z publikacji: Tomasz Andrzejewski, Miejscowości powiatu nowosolskiego. Rys historyczny, Nowa Sól 2004.


Śląsk - Dolny Śląsk - Schlesien - Niederschlesien - Silesia - Zabytki Dolnego Śląska

Będę wdzięczny za wszelkie informacje o historii miejscowości, ciekawych miejscach oraz za skany archiwalnych widokówek lub zdjęć.

Wenn Sie weitere Bilder oder Ortsbeschreibungen zu dem oben gezeigten Ort haben sollten, wäre ich Ihnen über eine Kopie oder einen Scan sehr dankbar.

Tomasz  Mietlicki    e-mail  -  itkkm@o2.pl