Dolny Śląsk - dziedzictwo przeszłości utrwalone w zabytkach

Niederschlesien - die Erbschaft der Vergangenheit in Denkmälern verewigt

Lower Silesia - inheritance of the past in remains


 

Sokołów - powiat nowosolski

vor 1945 Zäcklau früher Zecklau - Kreis Freystadt

 

SOKOŁÓW
gm. Kożuchów

Sokolow (1295)
Czeklaw (1418)
Zecklau (1791)
Zäcklau (1937)

Okolice Sokołowa zamieszkiwano już w I tysiącleciu p.n.e. (osadnictwo tzw. kultury pomorskiej). Powstanie wsi datuje się prawdopodobnie na początek XIII w. Pierwsze wzmianki pojawiły się jednak dopiero w 1295 r. Niewykluczone, że osada w średniowieczu była jedną z wsi służebnych kożuchowskiego grodu. Pierwszymi, wymienionymi w 1418 r. właścicielami dóbr rycerskich w Sokołowie byli bracia Konrad i Hans von Dobirswicz, w 1446 r. natomiast – Kaspar von Kottwitz. Prawdopodobnie już wtedy wieś wchodziła w skład większej własności rycerskiej, której centrum był pobliski Czciradz. Kolejnymi właścicielami Sokołowa była mieszkająca w czciradzkim dworze szlachta. W 1578 r. wymienia się Ernesta von Unruh. W średniowieczu nastąpiło również wyodrębnienie się dwóch części wsi – dolnej i górnej, później jeszcze środkowej. W 1791 r. dwie części wsi należały rodziny von Lehwald; w części górnej znajdował się folwark, 6 ogrodników, 3 komorników (65 mieszkańców), w środkowej – folwark, 5 ogrodników, 13 komorników (100 mieszkańców). W tym czasie Sokołów dolny był własnością rodu von Lüttwitz, wieś zamieszkiwało 101 osób, w tym 6 zagrodników i 7 komorników, wzmiankowany był folwark i szkoła. W połowie XIX w. Sokołów środkowy i górny należał do Bernharda Lehwalda z Czciradza Dolnego – w części środkowej znajdowało się 20 gospodarstw, folwark, wiatrak i gorzelnia (117 mieszkańców), w górnej – folwark i 9 gospodarstw (79 mieszkańców). Sokołów dolny stanowił część majątku rodziny Strempel z Drwalewic – 18 gospodarstw, wiatrak, szkoła ewangelicka (121 mieszkańców). Przed wybuchem II wojny światowej górnym i środkowym majątkiem zarządzał Johann Reitsch, dolny natomiast znajdował się w posiadaniu Eberharda v. Kalkreutha z Podbrzezia Dolnego. Po 1945 r. tradycyjny podział wsi uległ zatarciu, w zabudowaniach folwarcznych utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne. W latach 1945-1975 we wsi funkcjonowała szkoła podstawowa, do której uczęszczały dzieci z pobliskich wsi – Czciradza, Drwalewic i Ciepielowa. W 2003 r. wieś zamieszkiwało 160 osób (36 gospodarstw rolnych).

Tekst za zgodą wydawcy z publikacji: Tomasz Andrzejewski, Miejscowości powiatu nowosolskiego. Rys historyczny, Nowa Sól 2004.


           

Wjazd do miejscowości, dawna gospoda oraz zabudowa folwarku.


Śląsk - Dolny Śląsk - Schlesien - Niederschlesien - Silesia - Zabytki Dolnego Śląska

Będę wdzięczny za wszelkie informacje o historii miejscowości, ciekawych miejscach oraz za skany archiwalnych widokówek lub zdjęć.

Wenn Sie weitere Bilder oder Ortsbeschreibungen zu dem oben gezeigten Ort haben sollten, wäre ich Ihnen über eine Kopie oder einen Scan sehr dankbar.

Tomasz  Mietlicki    e-mail  -  itkkm@o2.pl