Dolny Śląsk - dziedzictwo przeszłości utrwalone w zabytkach

Niederschlesien - die Erbschaft der Vergangenheit in Denkmälern verewigt

Lower Silesia - inheritance of the past in remains


 

Strumianki - powiat nowosolski

vor 1945 Heinrichsau - Kreis Freystadt

 

STUMIANKI
gm. Kolsko


Heinrichsau (1915)
Henrykowo (1945)
Henryków (1982)

Folwark własności ziemskiej w Konotopie, założony prawdopodobnie po 1850 r. W 1915 r. zamieszkany przez 12 osób. Po 1945 r. zabudowania folwarku użytkowane przez Państwowe Gospodarstwo Rolne w Konotopie. W 2000 r. osadę zamieszkiwały 3 osoby – 1 gospodarstwo.

Tekst za zgodą wydawcy z publikacji: Tomasz Andrzejewski, Miejscowości powiatu nowosolskiego. Rys historyczny, Nowa Sól 2004.


Max Näther urodził 24 sierpnia 1899 r. w Ciepłowodach na Dolnym Śląsku, zginął 8 stycznia 1919 r. w Chodzieży w Wielkopolsce – as lotnictwa niemieckiego Luftstreitkräfte z 26 zwycięstwami w czasie I wojny światowej. Po ukończeniu Szkoły rolniczej w Brzegu w listopadzie 1914 r. 15 letni Max wstąpił do piechoty. Najpierw służył jako jako telefonista w twierdzy Poznań, później walczył na froncie wschodnim, gdzie był dwukrotnie ranny. Brał udział w zdobywaniu twierdzy Modlin i Wilna. Szybko awansował i mimo młodego wieku został skierowany na kurs oficerski. W celu wyleczenia ran 11 sierpnia 1916 r. został przeniesiony do rezerwy. W międzyczasie odznaczono go Krzyżem Żelaznym 1 i 2 klasy oraz promowano na stopień podporucznika. Po rekonwalescencji powrócił do służby w lipcu 1917 r. Wstąpił do lotnictwa i po przejściu podstawowego szkolenia w szkole pilotów w Budapeszcie został skierowany do Fliegerersatz Abteilung Nr 7 w Brunszwiku, skąd przeniesiono go do Jastaschule I w Valenciennes. Ostatecznie 31 marca 1918 r. został przydzielony do Jasta 62. Po uzyskaniu 8 zwycięstw mając niespełna 18 lat został dowódcą eskadry. Obowiązki te pełnił do końca wojny. Uzyskał łącznie 26 pewnych zwycięstw powietrznych w tym 10 balonów obserwacyjnych. Odniósł ponad połowę ze wszystkich zwycięstw dowodzonej przez siebie jednostki. Obok Krzyża Żelaznego i i 2 klasy otrzymał też Królewski Order Rodu Hohenzollernów. Był nominowany do Pour le Mérite, ale rewolucja w Berlinie uniemożliwiła mu jego otrzymanie. Ten najwyższy niemiecki order wojskowy trafił do jego rąk na początku grudnia 1918 r.
Od polowy grudnia 1918 r. brał udział w walkach przeciwko powstańcom wielkopolskim. Służył w ochotniczej grupie lotniczej w Pile. W czasie bitwy o Chodzież 8 stycznia 1919 r. został zestrzelony przez polską artylerię przeciwlotniczą. Spoczął 20 stycznia 1919 r. pochowany przez kolegów na cmentarzu w Heinrichsau (Henrykowo) kreis Freystadt (obecnie Strumianki gmina Kolsko powiat Nowa Sól).
Max Näther w Margoninie pow. Chodzież miał krewnych, chciał nawet podjąć naukę w margonińskiej Królewskiej Szkole Leśnej.


Opr. Waldemar L. Janiszewski


Śląsk - Dolny Śląsk - Schlesien - Niederschlesien - Silesia - Zabytki Dolnego Śląska

Będę wdzięczny za wszelkie informacje o historii miejscowości, ciekawych miejscach oraz za skany archiwalnych widokówek lub zdjęć.

Wenn Sie weitere Bilder oder Ortsbeschreibungen zu dem oben gezeigten Ort haben sollten, wäre ich Ihnen über eine Kopie oder einen Scan sehr dankbar.

Tomasz  Mietlicki    e-mail  -  itkkm@o2.pl