Dolny Śląsk - dziedzictwo przeszłości utrwalone w zabytkach

Niederschlesien - die Erbschaft der Vergangenheit in Denkmälern verewigt

Lower Silesia - inheritance of the past in remains


 

Wierzbnica - powiat nowosolski

vor 1945 Gross Würbitz - Dreidorf früher Gross Würbitz - Kreis Glogau

 

WIERZBNICA
gm. Bytom Odrzański

Werbenice (1175)
Wirbenitz (1360)
Gross Würbitz (1791)
Gross Würbitz – Dreidorf (1937)
Wierzbnice (1945)

Wierzbnica należy do najwcześniej wzmiankowanych wsi z terenu powiatu nowosolskiego. Miejscowość wymieniono w dokumencie dotyczącym kasztelanii bytomskiej z 1175 r. Wieś powstała prawdopodobnie kilkadziesiąt lat wcześniej. Po podziale księstwa głogowskiego w II poł. XIV w., wieś znajdowała się w królewskiej (czeskiej) części księstwa i była prawdopodobnie własnością rycerską. Pierwszym wzmiankowanym w 1418 r. właścicielem Wierzbnicy był Nickel Nitczke. Prawdopodobnie po bezpotomnej śmierci właściciela w poł. XV w. miejscowość przeszła na własność księcia głogowskiego, a ten w 1457 r. przekazał ją Hansowi Schawrke. Nowy właściciel zobowiązany był do świadczeń pieniężnych na rzecz szpitala dla ubogich w Głogowie. Kolejna wzmianka o Wierzbnicy pojawiła się na początku XVI w. - tym czasie wieś należała do braci von Glaubitz, potem do von Schönaichów z Siedliska. Wiadomo, że przed 1676 r. część wsi znajdowała się w posiadaniu Sigismunda von Kupperwolffa. W 1791 r. wieś podzielona była między dwóch właścicieli – rodziny von Glaubitz i von Stosch; w której części znajdował się młyn wodny nie wiadomo, ogółem wieś zamieszkiwało 95 osób. W 1845 r. majątek ziemski należał do rodziny Liebermann z Dalkowa, wieś liczyła 136 mieszkańców, miała swoją szkołę ewangelicką (130 dzieci z pobliskich wsi), restaurację z salą taneczną, młyn wodny i gorzelnię. Nie zachowały się wzmianki o siedzibie właścicieli, prawdopodobnie jej nie było. Ostatnimi dzierżawcami majątku byli Alfred Strempel (1933) i Otto Ritzmann (1937). Po 1945 r. wieś nosiła nazwę Wierzbnice, dopiero w 2002 r. zmienioną ją na Wierzbnica. W 2000 r. wieś liczyła 147 osób – 26 domostw.

Tekst za zgodą wydawcy z publikacji: Tomasz Andrzejewski, Miejscowości powiatu nowosolskiego. Rys historyczny, Nowa Sól 2004.


Centrum miejscowości z dawnym budynkiem gospody widocznym na archiwalnym zdjęciu.


   

Zdewastowany cmentarz dawnych mieszkańców Wierzbnicy.


 

Archiwalne widokówki i zdjęcia

Historische Ansichtskarten und Fotos

   


Śląsk - Dolny Śląsk - Schlesien - Niederschlesien - Silesia - Zabytki Dolnego Śląska

Będę wdzięczny za wszelkie informacje o historii miejscowości, ciekawych miejscach oraz za skany archiwalnych widokówek lub zdjęć.

Wenn Sie weitere Bilder oder Ortsbeschreibungen zu dem oben gezeigten Ort haben sollten, wäre ich Ihnen über eine Kopie oder einen Scan sehr dankbar.

Tomasz  Mietlicki    e-mail  -  itkkm@o2.pl