Dolny Śląsk - dziedzictwo przeszłości utrwalone w zabytkach

Niederschlesien - die Erbschaft der Vergangenheit in Denkmälern verewigt

Lower Silesia - inheritance of the past in remains


 

Łysiny - powiat wschowski

vor 1945 Lissen - Kreis Fraustadt
 

Łysiny to mała miejscowość koło Wschowy. W XVIII wieku znajdował się tu majątek zastępcy sędziego wschowskiego Tomasza Wierusza - Kowalskiego. Jego córka Estera poślubiła 11 września 1780 roku w kościółku w Wełnie autora polskiego hymnu narodowego Józefa Wybickiego. Estera córka Tomasza Wierusz - Kowalskiego i Konstancji z Kołaczkowskich była drugą żoną Wybickiego. Pierwsza Kunegunda Drwęska zmarła w 1775 roku. W małym dworze w Łysinach zapewne kilkakrotnie przebywał Wybicki gdyż po ślubie z Esterą wszedł w posiadanie tutejszego majątku. Nie przebywał tu jednak na stałe, bo dom rodzinny znajdował się w Będominie a później w Manieczkach koło Śremu gdzie zamieszkali razem już w 1781 roku. Wybicki - działacz polityczny, publicysta, czołowy przedstawiciel królewskiego obozu reform i Komisji Edukacji Narodowej, uczestnik powstania w 1794 roku, współorganizator Legionów zmarł 19 marca 1822 roku i pochowany został na cmentarzu w Brodnicy koło Śremu.


 

Kościół p.w. Matki Boskiej Bolesnej pochodzi z lat 1866 - 1867. Powstał z fundacji właścicielki wsi Nimfy Kęszyckiej. Murowany z czerwonej cegły, trzynawowy, nieotynkowany. Wysoka wieża od zachodu zakończona jest iglicą. Na miejscu dzisiejszej świątyni stał już prawdopodobnie drewniany kościół w XVI wieku. Dziedziczka Łysin Nimfa Kęszycka była także inicjatorką budowy kościoła w sąsiednim Lginiu. Kościół powstał tam wcześniej, bo w 1858 roku o podobnej neogotyckiej architekturze i z czerwonej cegły.


           

Miejsce po cmentarzu dawnych mieszkańców Łysin.


Panorama miejscowości.


   

Dawna i obecna szkoła w Łysinach.

     

Plebania obok kościoła tuż za którą był kiedyś cmentarz, dawna gospoda, dwór dawnego majątku Klein Lissen.


           

        

Dokładne miejsce w którym stał kiedyś budynek dworca kolejowego widoczny na archiwalnej widokówce.


 

Archiwalne widokówki i zdjęcia

Historische Ansichtskarten und Fotos

 


Śląsk - Dolny Śląsk - Schlesien - Niederschlesien - Silesia - Zabytki Dolnego Śląska

Będę wdzięczny za wszelkie informacje o historii miejscowości, ciekawych miejscach oraz za skany archiwalnych widokówek lub zdjęć.

Wenn Sie weitere Bilder oder Ortsbeschreibungen zu dem oben gezeigten Ort haben sollten, wäre ich Ihnen über eine Kopie oder einen Scan sehr dankbar.

Tomasz  Mietlicki    e-mail  -  itkkm@o2.pl