Dolny Śląsk - dziedzictwo przeszłości utrwalone w zabytkach

Niederschlesien - die Erbschaft der Vergangenheit in Denkmälern verewigt

Lower Silesia - inheritance of the past in remains


 

Klępsk - powiat zielonogórski

vor 1945 Klemzig - kres Züllichau-Schwiebus

 

           

Kościół p.w. Nawiedzenia NMP.

   

Pomnik poległych w I wojnie światowej żołnierzy mieszkańców Klępska.

Autor fotografii Eckhard Huth z Drezna.



 

Archiwalne widokówki i zdjęcia

Historische Ansichtskarten und Fotos

               


Klępsk - Kościół p.w. Nawiedzenia NMP

Pochodzący z XIV wieku, niegdyś w całości drewniany kościół o konstrukcji wieńcowej, prezentował typ gotyckiego, wiejskiego, śląskiego kościoła drewnianego o dwukalenicowym dachu, prosto zamkniętym prezbiterium i wieży. Do dziś można podziwiać pozostałości najstarszej świątyni, w postaci wykonanej z drewnianych bali ściany wschodniej prezbiterium mieszczącej niezwykle ciekawe, charakterystyczne okno szczelinowe wycięte w jednym pniu. Po przejęciu kościoła przez protestantów w latach 70-tych XVI wieku, został on przekształcony i adaptowany do potrzeb obrządku luterańskiego. Wynikiem tej przebudowy było powstanie malowniczej, urozmaiconej bryły zewnętrznej. Z początkiem XVII wieku rozpoczęto także prace nad malowidłami wnętrza, które, dzięki fundacjom Kalkreutów i Unrugów ozdobiły kościół niemal w całości.

W 1657 roku, na miejscu spalonej, wybudowano nową wieżę ze stożkowatą iglicą, powtarzającą najprawdopodobniej formę pierwotną. Zasadniczy rzut, z prostokątną nawą i takim prezbiterium oraz kwadratową wieżą od zachodu, a także zwarta, przekryta stromymi, dwuspadowymi dachami krytymi gontem, bryła kościoła, pozostały w pierwotnej, XIV-wiecznej formie. Wnętrze, jego wystrój i wyposażenie zachowały się w niezmienionej od wieku XVII-tego formie, z wyjątkiem powstałej I poł. XX wieku tzw. kaplicy Philiphsbornów. Kaplica stanowi ewenement na naszych ziemiach, z uwagi na zdobiące ją, wykonane w latach 20-tych, w stylu modernistycznym, dobrej klasy malowidła ścienne i takiż piękny witraż. Przedstawiają one Adama i Ewę w Raju.

Źródło - Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków


Śląsk - Dolny Śląsk - Schlesien - Niederschlesien - Silesia - Zabytki Dolnego Śląska

Będę wdzięczny za wszelkie informacje o historii miejscowości, ciekawych miejscach oraz za skany archiwalnych widokówek lub zdjęć.

Wenn Sie weitere Bilder oder Ortsbeschreibungen zu dem oben gezeigten Ort haben sollten, wäre ich Ihnen über eine Kopie oder einen Scan sehr dankbar.

Tomasz  Mietlicki    e-mail  -  itkkm@o2.pl