Tradycyjnie – wieża przystrojona

Tradycyjnie – wieża przystrojona

 

Już po raz 13. na hełmie wieży ratuszowej pojawiła się czapka św. Mikołaja, którą zakładali taternicy z Leszna i Lubina. To symbol, a zarazem znak, że mieszkańcy Głogowa obchodzą święto swojego patrona. Początki jego kultu w naszym mieście sięgają czasów średniowiecznych, gdy w XIII w. na Śląsk zaczęli przybywać niemieccy osadnicy.

Św. Mikołaj stał się patronem głogowskiej fary, czyli budowanego w tamtym okresie kościoła parafialnego. Co ciekawe jest on również patronem m.in. Berlina, Antwerpii, Moskwy, Grecji i Rosji. Dlaczego akurat ten święty stał się tak ważną postacią dla ówczesnych głogowian? Przypuszcza się, że zadecydowały o tym jego popularność wśród ludu, napływ niemieckich osadników i co się z tym wiąże, lokacja miasta na prawie magdeburskim oraz fakt, że św. Mikołaj był patronem wielu profesji: kupców, krawców, rybaków i innych rzemieślników.
Jego postać widniała na oficjalnych pieczęciach rajców miejskich oraz pieczęci miasta. Z czasem św. Mikołaj stał się równorzędnym patronem miasta obok Najświętszej Marii Panny.

W 1506 r. głogowski książę, a późniejszy król Polski Zygmunt August, na Bramie Odrzańskiej ufundował figury Najświętszej Marii Panny, św. Katarzyny i właśnie św. Mikołaja (na zdjęciu). Z okazji Dni św. Mikołaja od kilkunastu lat w Głogowie organizowane są m.in. jarmarki bożonarodzeniowe. 6 grudnia prezydent Głogowa przekazuje symboliczne klucze do bram miasta św. Mikołajowi.

 

Dostosowanie strony internetowej Urzędu Miasta Głogów do potrzeb osób niepełnosprawnych realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.