Zima w Twierdzy – dzień 11

Wycieczka na koniec "Zimy"

W piątek oficjalnie, a w sobotę już ostatecznie dobiegła końca coroczna akcja „Zima w Twierdzy Głogów”. Ostatnim akordem imprezy była wycieczka do zespołu poklasztornego Paradyż – Gościkowo oraz Pniewa, gdzie penetrowano Międzyrzecki Rejon Umocniony.

W drodze do celu uczestnicy mieli okazję podziwiać przez szyby autobusu najwyższą figurę Chrystusa na świecie, co było swoistym preludium do pierwszego etapu zwiedzania. A zaczęto od Klasztoru Cystersów w Paradyżu, wokół którego podziwiano rzeźbione postacie świętych z XVII i XVIII w., jak również barokowe zdobienia i elementy zewnętrzne i te znajdujące się wewnątrz Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Marcina (wzniesionego w stylu gotyckim, po pożarze odbudowanego w stylu barokowym). Następnie grupa weszła do muzeum na terenie opactwa, gdzie oglądano m.in. cenne naczynia liturgiczne, elementy dawnego dzwony, ornaty czy albę Jana Pawła II.

Drugim etapem wycieczki był wspomniany „MRU” czyli ufortyfikowany łuk Odry i Warty na odcinku w Pniewie, gdzie znajduje się wiele obiektów fortyfikacyjnych w bardzo dobrym stanie. Obejrzano takie elementy jak „smocze kły” utrudniające przejazd wrogich pojazdów ciężkich, schrony typu Tobruk, i wszelkie inne znajdujące się na tym obszarze budowle. Największą atrakcją było zejście do schronów, gdzie labiryntem korytarzy przechodzono do kolejnych interesujących pomieszczeń zawierających oryginalne elementy bądź malowanych i meblowanych na wzór czasów II wojny światowej. Znajdował się tam również tzw. dworzec i sieć połączeń szynowych dla kolejki podziemnej, a historię i funkcjonowanie wszystkich tych obiektów fachowo objaśniał miejscowy przewodnik.

Foto: własne, GFH

usemap

Dostosowanie strony internetowej Urzędu Miasta Głogów do potrzeb osób niepełnosprawnych realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności