Obraz już do oglądania

Cenny obraz na stałe w muzeum

Naszemu miastu przybyła kolejna atrakcja - wyeksponowany już na stałe w głogowskim muzeum cenny obraz "Św. Hieronim Pokutujący". Malowidło jest własnością kolegiaty, ale na czas renowacji świątyni, pozostaje w muzealnym depozycie. Do tej pory przechowywany był w magazynie, ale jest zgoda proboszcza parafii kolegiackiej ks. Rafała Zendrana na jego stałą prezentację.
 
Obraz znajduje się w niewielkim pomieszczeniu przy sali na drugim piętrze zamku. "Św. Hieronim Pokutujący" to malowidło pochodzące z początku XVI w. Sądzi się, że jego autorem jest artysta wywodzący się z kręgu Łukasza Cranacha Starszego, ale ciągłe badania nad obrazem pozwalają snuć hipotezę, że nie jest on dziełem z tej pracowni.
 
Do II wojny światowej znajdował się kaplicy bocznej Św. Stanisława i Św. Wacława w kolegiacie. Po wojnie uznany był za zaginiony, ale kilkanaście lat temu natknął się na niego głogowski miłośnik historii Józef Cwynar. Okazało się, że przez dziesięciolecia malowidło zalegało w magazynie Muzeum Sztuki Sakralnej ojców Redemptorystów w Bardzie Śl. i w 2009 r. wróciło do Głogowa.

 

usemap

Dostosowanie strony internetowej Urzędu Miasta Głogów do potrzeb osób niepełnosprawnych realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności