Drugie imieniny ulicy 10 Maja

Frekwencja ponownie dopisała

Wczoraj odbyło się kolejne małe święto tej krótkiej, lecz urokliwej ulicy, a na czas trwania uroczystości ruch dla pojazdów został zamknięty. Były atrakcje dla dzieci, muzyka, tort i inne przysmaki, ale przede wszystkim wspólne biesiadowanie przy stole, rozmowy i wspominki sięgające lat powojennych. Choć historia pobliskich domów jest jeszcze starsza, gdyż wiele z nich przetrwało wojenne bombardowania.

Podobnie jak w minionym roku, w jubileuszu udział wziął prezydent miasta Rafael Rokaszewicz. Niestety w tym roku zabrakło już najstarszej uczestniczki inauguracyjnych imienin Izabelli Dec, a palmę najstarszego mieszkańca ulicy przejęła 91-letnia Irena Ochocka (mieszkająca tu w latach 1951-1975), która przybyła wraz z córką, wnukiem i prawnukiem. Nie mogło oczywiście zabraknąć mieszkańca z najdłuższym stażem na 10 Maja, czyli Andrzeja Ruebenbauera (mieszkającego tu nieprzerwanie od 1949 r.).

Warto przypomnieć że nazwa ulicy nawiązuje do daty przekazania władzy nad miastem polskiej administracji po II wojnie światowej. Miało to miejsce w roku 1945, kiedy to pełnomocnik rządu przekazał pełnomocnictwo do sprawowania pieczy nad miastem tymczasowemu burmistrzowi Eugeniuszowi Hoince, przybyłemu na głogowską ziemię z Jarocina.

Szczególne wyrazy uznania należą się wszystkim organizatorom wydarzenia z Bogumiłą Slifierz na czele za włożony trud w przygotowanie i organizację imienin. Niech taka postawa będzie wzorem do naśladowania oraz natchnieniem dla mieszkańców innych ulic. Być może doczekamy się kolejnych takich uroczystości?

Foto: własne, Głogowski Wehikuł Czasu, google maps, A. Najgebauer

usemap

Dostosowanie strony internetowej Urzędu Miasta Głogów do potrzeb osób niepełnosprawnych realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności