Nowa ekspozycja w głogowskim muzeum

Z duszą i wyobraźnią

Od poniedziałku (14.10) w głogowskim muzeum czynna jest nowa ekspozycja. Tym razem część swojego bogatego dorobku zaprezentował węgierski rzeźbiarz Lajos Gyorfi, a wystawa nosi tytuł „Węgierska dusza i wyobraźnia”. Na ekspozycję składa się kilkadziesiąt prac. Na szczególną uwagę zasługują miniatury jego monumentalnych rzeźb, z których wiele zdobi największe place i parki w miastach na Węgrzech i nie tylko. Przeważają pomniki przedstawiające bohaterów na koniach. Dzieła artysty nawiązują do węgierskiej historii i literatury.

Poza Węgrami można je oglądać m.in. w  Holandii, Rumunii, Słowacji, Serbii, Chorwacji i USA. W sumie wykonał ok. 250 rzeźb, w tym dziesięć o wielkości ponadnaturalnej. Do najsłynniejszych należy pomnik króla Jana III Sobieskiego w dynamicznej pozie na koniu. Dzieło upamiętnia słynną zwycięską bitwę pod Parkanami, która ostatecznie wyzwoliła Węgry i Europę spod okupacji tureckiej. Prace Gyorfi’ego znajdują się również w Polsce, m.in. pomniki Jana Pawła II i Jana III Sobieskiego. Rzeźbiarza z Polską wiąże nie tylko historia. Artysta ożenił się z Polką.

Wystawę w muzeum można oglądać do 17 listopada.

FOTO: K. Zawicki

 

usemap

Dostosowanie strony internetowej Urzędu Miasta Głogów do potrzeb osób niepełnosprawnych realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności