Zima w Twierdzy 2020 na półmetku

Wiele się działo, wiele przed nami

Połowa „Zimy w Twierdzy” za nami. Cykliczna impreza zainaugurowana została wyjątkowo w teatrze miejskim, gdzie uczestnicy odebrali programy akcji i zapoznali się ze szczegółami nadchodzących wydarzeń. Przy okazji można było również zwiedzić obiekt. Zbierane były także fundusze na głogowskie hospicjum.

Drugiego dnia akcji mimo niesprzyjającej aury wielu śmiałków przemierzyło szlak głogowskich pomników. Zaczęto przy „Bibliotece św. Pielgrzyma” zbudowanej na reliktach pierwszego po tej stronie Odry kościoła (św. Piotra i Pawła) w Głogowie. Następnie udano się w kierunku Placu Jana z Głogowa i pomnika powrotu Głogowa do macierzy powstałego na postumencie zniszczonego pomnika Fryderyka II Wielkiego. Przystanięto też przy kamieniu upamiętniającym nadanie nazwy hotelowi Hindenburga. Na placu sapera, gdzie obecnie znajduje się monument poświęcony głogowskim saperom przypomniano, że był tam kiedyś pomnik Jana z Głogowa, a przed wojną pomnik 47 pułku piechoty. Przy okazji spacerowicze mogli dowiedzieć się wiele o mijanych miejscach, takich jak rejon ulicy Poczdamskiej, okolice dawnego dworca kolejowego czy plac festynowy, gdzie niegdyś mieściła się m.in. strzelnica.

Trzeci dzień odbył się w Kolegiacie. Mówiono o historii zabytku. Z powodu remontów nie było możliwości zwiedzenia krypty, jednak mimo wiatru większość przybyłych zdecydowała się wspiąć na taras widokowy kościelnej wieży.

Czwartego dnia mieliśmy okazję wejść do podziemi przy PWSZ, jak również podejść w okolice pobliskiego Blockhausu nr 2 (obecnie w remoncie). Uczestnicy poznali historię tych miejsc. Dowiedzieli się również, które budynki i bunkry w mieście służyły jako szpitale wojskowe bądź cywilne. Przybliżona została również mało znana historia spacerowego Wzgórza Uhligsberg, z którego ziemię wykorzystano do zasypania pobliskiej fosy.

Walentynki odbyły się natomiast w Klubie Batalionowym przy dźwiękach muzyki flamenco. Zaprezentowano poezję miłosną, oraz rozstrzygnięto konkurs na wiersz walentynkowy.

W sobotni poranek uczestnicy Zimy w Twierdzy wybrali się na wycieczkę do Zielonej Góry oraz Drzonowa. Odwiedzili m.in. śródmieście czy palmiarnię, a główną atrakcją tego dnia było Lubuskie Muzeum Wojskowe.

Foto: CIT, GFH

usemap

Dostosowanie strony internetowej Urzędu Miasta Głogów do potrzeb osób niepełnosprawnych realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności