Zima w Twierdzy 2020 dobiegła końca

Podsumowanie drugiego tygodnia akcji

Drugi tydzień Zimy w Twierdzy zainaugurował spacer pod hasłem "Miasto nad Odrą". Rozpoczęto w fosie miejskiej, gdzie zwrócono szczególną uwagę na elementy często na co dzień nie zauważane przez mieszkańców miasta. Przykładem może być tablica upamiętniająca wyjście wojsk francuskich, wraz zamurowanym wejściem, przez które opuścili twierdzę w 1814 r. Minięto lapidarium kościoła ewangelickiego Łódź Chrystusowa, oraz miejsce, gdzie niegdyś znajdował się dom towarowy Tietz (okolice dzisiejszego Lidla). Na bulwarze nadodrzańskim poznano historię stojących tam niegdyś dwóch kościołów i obejrzano wyeksponowane miejsca po tych świątyniach.

Następnego dnia wieczorem eksplorowane były m.in. podziemia kościoła Bożego Ciała, czy Sukiennice. Przewodnicy podzielili się historyczną wiedzą, której znajdzie się w internecie. Wieczór zakończono w teatrze, gdzie zaprezentowane zostały możliwości dźwięku i oświetlenia.

W środę "Zima" przeniosła się do jednostki wojskowej. Obejrzano film na temat 4 głogowskiego batalionu inżynieryjnego, oraz wystawę "Kutrzeby 3", dotyczącą wyposażenia domu znajdującego się między sądem a fosą. Opowiedziano o historii koszar, a następnie zaprezentowano sprzęt wojskowy na placu apelowym. Na koniec uczestników poczęstowano wojskową grochówką.

W Tłusty Czwartek, w sali rajców odbyła się prezentacja kolekcji dzwonków z całego świata. Zbiór pana Mariana Łysakowskiego, który ciekawie o nich opowiedział liczy ponad 700 egzemplarzy.
Nie mogło oczywiście zabraknąć pączków dla wszystkich przybyłych.

W piątek 21.02. odbyło się oficjalne zakończenie tegorocznej Zimy w Twierdzy Głogów. Na uroczystości w Klubie Batalionowym honorowi patroni akcji: dowódca 4 batalionu Inżynieryjnego ppłk Krzysztof Jaroszek i prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz wręczyli specjalne certyfikaty. Wyróżnienia dla tych, którzy nie opuścili ani jednego dnia imprezy wręczali także Stefan Górawski z Klubu Batalionowego i Dominik Jeton z CIT. Byli też przedstawiciele stowarzyszenia zbierającego na głogowskie hospicjum, na które zbierano fundusze przy okazji „Zimy” (ponad 1,600zł!). Wyświetlono również prezentację z cyklu Fotostopem przez świat, a pani Grażyna Sroczyńska opowiedziała o swojej ostatniej wyprawie do Kolumbii.

Ostatnim akordem „Zimy” był wyjazd do Świdnicy gdzie głównym punktem wycieczki była wizyta w Kościele Pokoju, jednej z trzech takich świątyń na Dolnym Śląsku zbudowanych z drewna (poza nieistniejącą głogowską, oraz kościołem w Jaworze). Zwiedzano również twierdzę w Srebrnej Górze.

Tegoroczna akcja była rekordowa pod względem frekwencji, z czego się bardzo cieszymy i powoli zaczynamy planować atrakcje na lipcowe Lato w Twierdzy Głogów.

Foto: własne, GFH

usemap

Dostosowanie strony internetowej Urzędu Miasta Głogów do potrzeb osób niepełnosprawnych realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności