Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Krzepowie

Historia 110-letniej budowli

Krzepów od 1984 r. jest osiedlem Głogowa. W łacińskiej „Księdze uposażeń biskupstwa wrocławskiego” spisanej w latach 1295–1305 miejscowość wymieniona jest w zlatynizowanej formie Crzepowo. Z powodu zniszczenia Głogowa po oblężeniu w 1945 r. mieścił się tu od 28 maja 1945 r. Zarząd Miejski (w gospodarstwie nr 35).

Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Krzepowie wybudowano w 1910 r., w stylu neogotyckim. Posiada on w większości dziewiętnastowieczne wyposażenie. Dawny ołtarz główny z kafli glazurowanych został zniszczony pod koniec wojny w 1945 r. Obecny ołtarz pochodzi z kaplicy szpitala w Głogowie. Zachowany witraż za głównym ołtarzem przedstawia Najświętsze Serce Jezusa i św. Małgorzatę Marię Alocoque. W prezbiterium wisi kopia Madonny Sykstyńskiej z 1897 r. Chrzcielnica i ambona wyrzeźbione są z drzewa.

Na zewnętrznej, północnej ścianie kościoła wmurowane są cztery płaskorzeźby ze stacji różańcowych z XVII w. Pierwotnie rozmieszczone były na drodze z Głogowa do Grodowca. Obok znajduje się barokowa Grupa Ukrzyżowania wykonana z piaskowca. Na drodze wiodącej do kościoła stoi stary krzyż pokutny.

Warto wspomnieć o kościelnych organach z 1911 r. odrestaurowanych pod koniec 2019 r., które od 2001 r. pozostawały nieużywane. Mają ponad 600 piszczałek, dziesięć głosów i są organami pneumatycznymi. Grający siedzi przodem do ołtarza, a nie jak w większości przypadków patrzy na ołtarz w lustrze.

Kościół przed 1945 r. był kościołem filialnym parafii miejskiej Głogowa. Obecnie jest parafialnym kościołem dekanatu Głogów–Wschód. Należą do niego miejscowości: Krzepów, Borek, Bytnik, Nosocice, Szczyglice i Zabornia. Filią parafii jest kaplica pw. NMP w Szczyglicach.

Źródła i foto: polska-org.pl, glogów.naszsemiasto.pl, TZG, facebook, glogow.pl, W. Najgebauer

 

usemap

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności