Encyklopedia Ziemi G³ogowskiej

 

 

O Encyklopedii Ziemi G³ogowskiej (ogólnie)

 

 

Pojêcie Ziemia G³ogowska

 

 

Regulamin dla autorów hase³

 

 

Wykaz hase³ i autorów w zeszytach od 1 do 71

 

 

 


O Encyklopedii Ziemi G³ogowskiej (ogólnie)


1. Czym jest seria EZG? 
Seria ukazuje siê od roku 1993 w formie zeszytów w formacie A5, zawieraj±cych 10 (zeszyt podwójny 20) hase³. Dotychczas ukaza³o siê, w cyklu nieregularnym, 59 numerów serii. EZG jest encyklopedi± regionaln±. Pe³ni±c rolê edukacyjn± i popularyzuj±c wiedzê o Ziemi G³ogowskiej, stanowi materia³ wyj¶ciowy do opracowania publikacji zwartej typu encyklopedycznego. 

2. Pojêcie Ziemi G³ogowskiej
Rozumiane jest jako teren powiatu g³ogowskiego w latach 1932-1954. 

3. Komitet Redakcyjny EZG
Komitet sk³ada siê z 5 osób, któremu przewodzi redaktor naczelny. Jest on odpowiedzialny przed Rad± i Prezydium Rady TZG. Komitet kszta³tuje program i funkcjonowanie dzia³alno¶ci wydawniczej TZG, zajmuje siê w³a¶ciwym procesem redakcyjnym publikacji i anga¿uje do okre¶lonych zadañ merytorycznych kompetentne osoby z zewn±trz (konsultanci). W gestii Komitetu znajduje siê ca³o¶æ kontaktów, uzgodnieñ i umów z autorami. 

4. Autorzy Serii EZG
Wydawca nie okre¶la kryteriów doboru autorów, wychodz±c z za³o¿enia, ¿e EZG jest dostêpna dla wszystkich osób, które interesuj± siê Ziemi± G³ogowsk± i pragn± swoj± wiedzê przekazaæ ogó³owi. Natomiast zadaniem i uprawnieniem Komitetu Redakcyjnego jest ocena nades³anych prac oraz kwalifikacja do opublikowania.

5. Has³a
Dobór hase³ odbywa siê pod k±tem pe³nego i komplementarnego w poszczególnych aspektach opisu Ziemi G³ogowskiej. Has³a s± znormalizowane: 2 strony formatu A5, ³±cznie z materia³em ilustracyjnym i literatur± (¼ród³em informacji). W uzasadnionym przypadku opracowania has³a jako d³u¿szego materia³u stosuje siê roz³o¿enie na has³a cz±stkowe (1, 2, 3). 


Ziemia G³ogowska

 

Przyjmujemy, ¿e Ziemia G³ogowska obejmuje teren dawnego powiatu g³ogowskiego w granicach, w jakich funkcjonowa³ on do r. 1950. W ten sposób “u¶redniamy” równocze¶nie terytorium, dla którego na przestrzeni ostatniego tysi±clecia G³ogów by³ o¶rodkiem centralnym. Przyk³ady skrajne: Ksiêstwo G³ogowskie, zajmuj±ce zachodni± po³aæ Dolnego ¦l±ska i - okresowo - czê¶æ Wielkopolski oraz relatywnie niewielki powiat g³ogowski w l. 1954 - 75. Zmiany granic administracyjnych po r. 1950 powodowa³y odpadanie peryferyjnie po³o¿onych miejscowo¶ci i postêpuj±ce os³abienie wiêzów. Bytom Odrzañski, Siedlisko i S³awa zros³y siê z województwem zielonogórskim. Polkowice znalaz³y siê w orbicie rosn±cego w si³ê Lubina, a obecnie sta³y siê siedzib± odrêbnego powiatu. Kilka miejscowo¶ci zasili³o powiaty Góra i Wschowa. Reasumuj±c, Ziemia G³ogowska znalaz³a siê po reorganizacji administracyjnej w 1975 r. w obrêbie trzech, a obecnie dwóch, województw.

 

 


Regulamin dla autorów hase³

1.
Towarzystwo Ziemi G³ogowskiej (dalej zwane Wydawc±) za po¶rednictwem Komitetu Redakcyjnego prowadzi w trybie ci±g³ym nabór hase³ do zeszytów EZG, jako publikacji seryjnej. Odbywa siê to poprzez: 

a) przyjmowanie hase³ nie zamówionych, 

b) nabór hase³. 

W tym drugim trybie Komitet zwraca siê z propozycjami do okre¶lonych osób, b±d¼ og³asza nabór publicznie. W obydwu przypadkach trybu b) Komitet mo¿e sformu³owaæ propozycje bez okre¶lenia tematów hase³ albo z okre¶leniem tematów: ogólnych lub szczegó³owych.


2.
Dobór hase³ odbywa siê pod k±tem pe³nego i komplementarnego w poszczególnych aspektach opisu Ziemi G³ogowskiej. 
Has³a s± znormalizowane: tekst wraz z literatur± (¼ród³em informacji) powinien zawieraæ maksymalnie 5000 znaków (³±cznie ze znakami przestankowymi i spacjami); je¿eli w ha¶le zostanie wykorzystany materia³ ilustracyjny, ilo¶æ tekstu powinna byæ pomniejszona o oko³o 500 - 1000 znaków (w zale¿no¶ci od wielko¶ci ilustracji). Ca³o¶æ powinna odpowiadaæ dwóm stronom formatu A-5. W uzasadnionym przypadku opracowania has³a jako d³u¿szego materia³u stosuje siê powiêkszenie o modu³, który wynosi 1 stronê A-5. Istnieje tak¿e mo¿liwo¶æ ukazania siê krótszych hase³, zajmuj±cych 1 stronê A-5. 

3.
Autorzy w zamian za okre¶lone umow± wynagrodzenie przekazuj± Wydawcy tekst has³a do publikacji, na zasadach okre¶lonych ustaw± o prawie autorskim oraz umow± z Wydawc±. Wydawca zastrzega sobie w umowie prawo do opublikowania has³a niezale¿nie od wysoko¶ci nak³adu oraz prawo do ewentualnego przedruku has³a w publikacji zwartej tego samego rodzaju (encyklopedycznej), bez wzglêdu na wysoko¶æ nak³adu. 

4.
Autorzy dostarczaj± Wydawcy tekst has³a, w postaci zapisu elektronicznego (dyskietka, p³yta CD, e-mail) i wydruku komputerowego. 

5.
Autorom hase³ zapewnia siê do dyspozycji: a) Regulamin EZG, b) wiedzê o zasiêgu terytorialnym terenu Ziemi G³ogowskiej (mapa), c) zestawienie opublikowanych hase³. Materia³y te dostêpne s± na stronie internetowej TZG oraz (do wgl±du) bezpo¶rednio w Biurze TZG. 

6.
Autorzy hase³ (dot. 1.a) i 1.b) )posiadaj± prawo do kontaktu z Komitetem Redakcyjnym na ka¿dym etapie opracowywania has³a.

7.
Has³a zg³oszone przez autorów lub ju¿ dostarczone, rozpatrywane bêd± przez Komitet Redakcyjny pod k±tem zamieszczenia w kolejnych przewidywanych do wydania zeszytach EZG... Wydawca okre¶la terminy realizacji kolejnych zeszytów EZG i w³a¶ciwe dla nich terminy dostarczania hase³. Uzgodnienia miêdzy Autorem a Wydawc± zawarte po og³oszeniu terminu realizacji zeszytu EZG traktowane s± jako wzajemnie zobowi±zuj±ce. Has³a, które wp³yn± po terminie, uzupe³ni± rezerwowy zasób i podlegaæ bêd± kwalifikacji do kolejnych zeszytów.

8.
Po zamkniêciu naboru hase³ do okre¶lonego numeru Komitet Redakcyjny dokona w terminie 1 miesi±ca weryfikacji hase³ na: 

a) zakwalifikowane do bie¿±cego numeru,

b) od³o¿one do opublikowania w nastêpnych zeszytach,

c) nie kwalifikuj±ce siê do publikacji.

Has³a nie zakwalifikowane odes³ane zostan± Autorom z adnotacj±.

9.
Proces redagowania zeszytu przez Komitet Redakcyjny wynosi 4 tygodnie. Po korekcie has³a zostan± dostarczone autorom do korekty autorskiej. Autorom przys³uguje 2-tygodniowy termin na wyja¶nienie kwestii spornych, uzgodnienia i akceptacjê zmian, koñcz±c± procedurê. Brak odpowiedzi autora równoznaczny jest z akceptacj± redakcyjnej wersji has³a.

10.
Zakoñczenie procedury uprawnia obie strony do zawarcia umowy i wystawienia przez Autora rachunku wed³ug obowi±zuj±cych stawek. 

11.
Po opublikowaniu zeszytu Autorowi przys³uguj± 2 egzemplarze autorskie numeru za 1 has³o oraz po 1 egzemplarzu za ka¿de nastêpne has³o.