Posiedzenie Rady Towarzystwa Ziemi Głogowskiej

 

15 grudnia 2003 odbyło się posiedzenie Rady TZG. Miało ono charakter uroczysty w związku ze zbliżającymi się świętami oraz Nowym Rokiem.

Podczas zebrania podsumowano mijający rok. Przedstawiono to, co udało się zrealizować oraz plany na przyszłość.

foto. Rafael Rokaszewicz

Prezes - Jacek Zieliński Członek Prezydium - Antoni Bok Sekretarz - Paweł Łachowski
Członkowie Rady TZG

       

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI TOWARZYSTWA ZIEMI GŁOGOWSKIEJ W 2003 R.

(przygotował Paweł Łachowski - Sekretarz TZG)

            Jak się okazało rok bieżący był jednym z najsmutniejszych w dziejach TZG. Tuż przed Świętami Wielkanocnymi zmarł nasz wieloletni Prezes i Redaktor Naczelny EZG Pan Jerzy Sadowski. Natomiast na początku kwietnia pan Władysław Paździoch zrezygnował (ze względu na stan zdrowia) z funkcji Wiceprezesa (członka Rady TZG) oraz Redaktora Naczelnego EZG. Z wyżej wymienionych powodów Prezydium Rady TZG podjęło decyzję o rozwiązaniu Komitetu Redakcyjnego i przejęciu obowiązków redakcyjnych na siebie. Dlatego bieżący rok pod względem wydawniczych był jednym ze słabszych. Skupiono się głównie na przejęciu dokumentacji redakcyjnej od rodziny pana Sadowskiego, jej stopniowego porządkowania (czym zajęli się panowie Rokaszewicz i Bok) oraz załatwianiu finansowych i organizacyjnych spraw - zarówno zaległych jak i bieżących. Udało się w bieżącym roku zlikwidować wszystkie zobowiązania finansowe EZG. Inne prace redakcyjne pozwoliły na:

-         wydanie zeszytu Encyklopedii Ziemi Głogowskiej - nr 56,

-         wydanie zbioru referatów „Głogów. 750-lecie nadana praw miejskich”,

-         zakończenie prac korektorsko - redakcyjnych nad książką Janusza Chutkowskiego „Głogów w XX wieku” i przygotowanie szczotki wydawniczej,

-         w toku są waśnie prace nad pierwszym wydawnictwem EZG na płycie CD „Głogowski Informator turystyczny”. Jest to prezentacja historii, zabytków i tras historycznych związanych z Głogowem i okolicami połączonych z interaktywnym planem miasta.

Najważniejszym przedsięwzięciem w tym roku było zorganizowanie przez TZG, we współpracy z Urzędem Miasta, Stiftung Kulturwerk Schlesien (Fundacją dla Kultury Śląska) z Würzburga oraz Muzeum Archeologiczno-Historycznym, sesji popularno-naukowej „Głogów. 750-lecie nadania praw miejskich”. Konferencja odbyła się 10 października w sali Ośrodka Uzdrowienia Chorych przy kolegiacie. [szerzej zostanie omówiona przez pana Boka]

Następnym wydarzeniem było uczestnictwo TZG w odbywających się w maju Dniach Głogowa. Otwierały one oficjalnie obchody 750 jubileuszu praw miejskich Głogowa. Dzięki zaangażowaniu, szczególnie pań Lucyny Burnety, Agnieszki Kłos i Grażyny Myśków, oraz członków Prezydium udało się pozyskać do tej idei 10 głogowskich szkół. Uczniowie w strojach nawiązujących do historycznych przeszli korowodem ulicami miasta. TZG pokryło koszty materiałów potrzebnych do wykonania strojów w kwocie 1.400 zł.

TZG wzięło też udział w organizacji Głogowskiego Forum Stowarzyszeń Kultury. Odbyły się dwa spotkania (w Szkole Muzycznej i biurze TZG) których celem było zintegrowanie głogowskich stowarzyszeń kulturalnych - TZG , Muzyczne Stowarzyszenie Ziemi Głogowskiej im. Estelli Wolańskiej, Stowarzyszenie Wolnej Sztuki, Głogowskie Stowarzyszenie Literackie, Stowarzyszenie Chóru „Beati Cantores”. Plonem tych spotkań było między innymi wspólne wystąpienie wspomnianych stowarzyszeń do Prezydenta Miasta z propozycją włączenia się stowarzyszeń w organizację Dni Głogowa.

Z innych zadań wykonanych w tym roku przez TZG należy wymienić:

-         odsłonięcie w kwietniu, wykonanej z inicjatywy TZG, figury św. Jana Nepomucena przy moście na Odrze,

-         przeprowadzenie w czerwcu eksploracji (dzięki pomocy głogowskiej straży) kompleksu podziemnego szpitala przy Szkole nr 5,

-         przeprowadzenie eksploracji (w październiku) tuneli kontrminowych w fosie miejskiej oraz podziemnego obiektu pokoszarowego przy dawnym kinie „Bolko”; w wyprawie wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miejskiego, głogowskich mediów oraz zainteresowani goście,

-         rozpropagowanie w mediach (głogowskie, regionalne oraz Super Expres, TVN, TVP3) idei sprowadzenia do Głogowa obrazu Cranacha „Głogowska Madonna”, będącej obecnie w Muzeum Puszkina w Moskwie,

-         uruchomienie na początku roku nowej strony internetowej TZG, jest ona wykonana i ciągle aktualizowana przez kolegę Rokaszewicza, ilość odwiedzin przekroczyła już sumę 10.000,

-         przyłączenie się TZG do obchodów 500-lecia kościoła w Brzostowie, dzięki temu wykonano między innymi broszurę poświęconą temu wydarzeniu.

Na bieżąco biuro TZG udzielało pomocy studentom, doktorantom, uczniom, nauczycielom oraz innym osobom poszukującym materiałów potrzebnych do ich prac badawczych lub związanych z ich zainteresowaniami. Bezpośrednio z biblioteczki TZG skorzystało w tym roku 108 osób. Natomiast porad lub informacji przekazanych podczas wizyt w biurze, rozmów telefonicznych i korespondencji było znacznie więcej.

Działalność TZG zyskała też uznanie na zewnątrz:

v     Zespół Organizacyjny ODONIS 2003 (zawiązany z okazji obchodu Roku Osób Niepełnosprawnych) przyznał w maju dyplom i podziękowania za przystosowanie biura TZG dla osób poruszających się na wózku.

v     Kapituła Konkursu na Najlepszą Inicjatywę Obywatelską „Pro Publico Bono” przyznała TZG wyróżnienie w postaci dyplomu i medalu oraz nagrodę pieniężną - 10.000 zł. Należy nadmienić, iż w tym roku do konkursu z całej Polski zgłosiło się około 270 organizacji pozarządowych. Natomiast w Głogowie wyróżniono aż trzy organizacje (pierwszy taki przypadek w dziejach konkursu) dlatego Kapituła zapowiedziała wizytę w naszym mieście na początku przyszłego roku.

Pan Prezydent Głogowa przyznał TZG (tak jak i dwóm innym stowarzyszeniom wyróżnionym w konkursie „Pro Publico Bono”) medal w uznaniu osiągniętego sukcesu oraz działań na rzecz miasta i jego mieszkańców.