Działalność Towarzystwa Ziemi Głogowskiej

w 2004 roku

6 marca odbył się Sejmik sprawozdawczo - wyborczy TZG. Wybrano nowe władze.

Prezesem TZG został Rafael Rokaszewicz, I Wiceprezesem - Antoni Bok, II Wiceprezesem - Agnieszka Kłos, Sekretarzem - Paweł Łachowski, Pozostałymi członkami w 7 osobowym prezydium zostali: Magdlaena Świderska, Marek Szatkowski i Przemysław Lewicki.

 

* Udało się uzyskać dla Towarzystwa status organizacji pożytku publicznego.

* Byliśmy współorganizatorami dwóch dużych konferencji:

-          W czerwcu: ogólnopolska konferencja naukowa p.t. "Twierdza Głogów - zagospodarowanie obiektów obronnych w Polsce".

Organizatorami konferencji byli: Urząd Miasta (Wydział Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki), Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji 0/Zielona Góra oraz Towarzystwo Ziemi Głogowskiej, przy udziale Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Głogowie i Muzeum Wojskowego w Drzonowie.

-          W październiku: polsko – niemiecka konferencja „Kościoły Pokoju na Dolnym Śląsku”.

Organizatorami był Urząd Miejski w Głogowie oraz Stowarzyszenie Przyjaciół i Mecenasów Muzeum Śląskiego w Gorlitz.

* TZG wspólnie z Klubem Inteligencji Katolickiej zaangażowało się w działania na rzecz powrotu obrazu Madonny Cranacha do Głogowa. Obraz przed wojną wisiał w kolegiacie, obecnie znajduje się w Muzeum Puszkina w Moskwie.

* Działania podejmowane były przy pełnym poparciu władz miasta i parafii kolegiackiej.

* Efektem tych działań było wysłanie petycji do władz państwowych, ministerstw i ambasad, pod którą podpisał się Prezydent Miasta Głogowa, przedstawiciel parafii kolegiackiej oraz TZG i KIK. Do petycji załączona została lista z ponad 750-cioma podpisami mieszkańców Głogowa popierających tę inicjatywę.

Z informacji, jakie spływają wywnioskować można, że inicjatywa ta ma zrozumienie i jest popierana przez ambasadorów i ministerstwa.

* Zorganizowaliśmy dla mieszkańców miasta wykłady historyczne. Pierwszy z nich, autorstwa dra Grzegorza Straucholda pt." Ziemie zachodnie i północe - wyzwolone, odzyskane czy zdobyte?", drugi dra Krzysztofa Czapli – „Dziadoszanie”.

* Jednym z większych przedsięwzięć w 2004 TZG była organizacja wspólnie z głogowskimi szkołami "Korowodu historycznego".

Korowód tradycyjnie otwiera obchody Dni Głogowa. Było to ogromne przedsięwzięcie organizacyjne, gdyż wzięło w nim udział ok. 400 dzieci i młodzieży z 20 szkół. Wszyscy przebrani za stroje historyczne.

Barwny korowód wyruszył po uroczystej odprawie z dziedzińca zamkowego wzdłuż ulicy Brama Brzostowska, Grodzka, dotarł do Rynku, gdzie wszystkie szkoły zaprezentowały się.

* Podczas Dni Głogowa miały miejsce jeszcze dwa miłe wydarzenia dla TZG.

- Gościliśmy z wizytą członka biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Związane to było z otrzymaną w 2003 roku nagrodą w konkursie Pro Publico Bono. Jeszcze raz wyróżniono nas, tym razem pięknym dyplomem.

- Towarzystwo Ziemi Głogowskiej za promocję odbudowy głogowskich zabytków, Starego Miasta, rozpowszechnianie wiedzy o mieście i jego historii (w formie publikacji i wykładów) otrzymało dyplom "Piękniejsza Polska".

Piękniejsza Polska, to ruch, któremu patronuje Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski i Telewizja Polska.

Przy tej okazji, nakręcony został film o Głogowie. Duży udział przy jego powstaniu miało TZG. Film był kilkakrotnie puszczany na antenie TVP 2 oraz TV Polonia.

* Na okres wakacyjny ogłosiliśmy Konkurs Wakacyjny pt. "ZAPISY PAMIĘCI". Konkurs na opis wspomnień pionierów Głogowa i Ziemi Głogowskiej skierowany był do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimanzjalnej. Wpłynęło 14 prac.

 

Działalność wydawnicza w 2004 roku:

* Towarzystwo Ziemi Głogowskiej wydało monografię "Głogów w XX wieku" autorstwa dra Janusza Chutkowskiego.

Była to długo oczekiwana książka, którą wydano dzięki narodzie otrzymanej w konkursie Pro Publico Bono, dotacji KGHM Polska Miedź S.A. , dotacji Gminy Miejskiej Głogów oraz wsparciu Leszka Chutkowskiego, syna autora książki.

* Wydano kolejny, już 57 zeszyt Encyklopedii Ziemi Głogowskiej.

* Wspólnie z Urzędem miasta wydano folder „Głogów – wczoraj i dziś” (nawiązuje do wystawy na wieży ratuszowej).

* Ze wspomnianych konferencji ukazały się wydawnictwa zawierające referaty tam wygłoszone. TZG miało w ich wydaniu udział.

* Na co dzień współpracujemy z głogowskimi szkołami oraz powstałą w tym roku Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Głogowie.

 

* Ponadto Towarzystwo Ziemi Głogowskiej prowadzi stronę internetową www.glogow.pl/tzg, na której zainteresowani mogą przeczytać informacje o historii naszego miasta, pracy TZG i podejmowanych inicjatywach.