Janusz Chutkowski

Janusz Chutkowski urodził się 4 stycznia 1934 r. w Warszawie. W 1955 r. ukończył Wydział Prawa UMCS w Lublinie. Następnie pracował w Głogowie jako sędzia a później radca prawny. W 1979 r. uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Od roku 1976 publikował w czasopismach artykuły naukowe, popularnonaukowe i popularne, poświęcone głównie historii regionalnej. W 1989 nakładem Towarzystw Przyjaciół Nauk w Legnicy ukazały się jego “Dzieje Głogowa od czasów najdawniejszych do r. 1950” (II wydanie, dwutomowe -1991), pierwsza od czasów Juliusa Blaschkego (1913) synteza historii Głogowa. Do najważniejszych publikacji dra Chutkowskiego należą: “Głogów. Informator historyczny” 1992, “Herby Głogowa i księstwa głogowskiego” 1992 (współautor - Jerzy Dymytryszyn), “Głogów - polska literatura historyczna ” II wyd.1993 ( 1994, II wyd. - wspólnie z Markiem R. Górniakiem), “Piastowscy władcy Głogowa” 1996, “Wędrówki po dawnym Głogowie” 1997, “Opowieści o dawnej Legnicy” 1997, “Legendy głogowskie”1998.

Janusz Chutkowski od r. 1990 pracował jako kustosz w głogowskim Muzeum Archeologiczno-Historycznym. Uczestniczył w przygotowaniu wielu wystaw. Równocześnie był członkiem władz Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, pomysłodawcą i redaktorem naczelnym “Encyklopedii Ziemi Głogowskiej”, inicjatorem wielu podejmowanych tu przedsięwzięć. W uznaniu zasług w badaniu i popularyzacji wiedzy historycznej o Głogowie doktor Chutkowski otrzymał w 1995 r. tytuł Honorowego Obywatela Miasta Głogowa. Posiadał również liczne odznaczenia państwowe.

Janusz Chutkowski pracował ostatnio nad obszernym dziełem “Głogów w XX wieku”, które traktował jako podsumowanie swojego wieloletniego dorobku, poświęconego miastu które uznał za rodzinne. Zmarł nagle 13 lipca 1998 r. w Głogowie.

layout->loadBlock('tools/login'); */?>

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności