Zamek Książąt Głogowskich Thurm Reduit (Fort Mallakof) Lunette am Shloss See Lunette am Shloss See Blockhaus Plateau Fort Stern Wartownia z 1925 r.

MENU

Jest to oficjalna część strony Towarzystwa Ziemi Głogowskiej

www.glogow.pl/tzg 

Głogów, ze względu na swoje strategiczne położenie już od wczesnego średniowiecza wykorzystywany był w celach obronnych. Początkowo jako gród plemienny, później gród państwa Piastów, strzegł granic przed najeźdźcami. 

Położony nad rzeką Odrą, gdzie uchodziła Baryczy, w miejscu, przez które przechodziły szlaki handlowe, stanowił ważny punkt w systemie obronnym. Takie dogodne położenie sprawiało, że miasto rozwijało się szybciej niż inne (siedziba kasztelani, marchii, stolica księstwa), ale było też niejednokrotnie przyczyną jego zagłady. Za każdym razem jednak miasto odbudowywało się, nawet po ogromnych zniszczeniach, jakie dokonała II wojna światowa, podczas której, miasto zamienione w twierdzę, zniszczone było w 96%.

Dzięki tak bogatej i liczącej przeszło 1000 lat historii, dzisiaj możemy w Głogowie odnaleźć liczne świadectwa przeszłości w tym także pozostałości świadczących o jego militarnym znaczeniu.

POLECANE

Wczesne średniowiecze

Średniowiecze

XVII - XIX wiek

XX wiek

Zachowane fortyfikacje

Mapy i plany twierdzy

Literatura

Polecane strony

Kontakt

 

 Lunette am Schloss See

Blockhaus Plateau

Ober Redoute

Wieża artyleryjska

Fort Stern

Fosa wraz z bastionami

Zamek Piastowski


Twierdza Głogów , Festung Glogau