Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej

(Różnice między wersjami)
(Nowa strona: Kategoria:Kultura i oświata =„Kronika Głogowska”= Bardzo nieregularne dostawy do Głogowa prasy polskiej we wczesnym okresie powojennym spowodowały, że na początku 1946 r....)
Aktualna wersja (09:34, 14 lis 2008) (edytuj) (anuluj zmianę)
(Nowa strona: Kategoria:Kultura i oświata =„Kronika Głogowska”= Bardzo nieregularne dostawy do Głogowa prasy polskiej we wczesnym okresie powojennym spowodowały, że na początku 1946 r....)
 

Aktualna wersja

„Kronika Głogowska”

Bardzo nieregularne dostawy do Głogowa prasy polskiej we wczesnym okresie powojennym spowodowały, że na początku 1946 r. prezes Koła Kulturalno-Oświatowego Adam Królak rozpoczął wydawanie miejscowej gazety „Kronika Głogowska”. Pismo to, o objętości 8-12 stron, pomyślane było jako miesięcznik, ukazywało się jednak nieregularnie. Wydawane było do 1948 r. Z powodu braku możliwości druku (wszystkie drukarnie głogowskie zostały zniszczone) przepisywane było na maszynie do pisania, w ilości kilkudziesięciu egzemplarzy i sprzedawane mieszkańcom Głogowa w cenie początkowo 1 zł za egzemplarz. Redaktor, wydawca i autor wszystkich tekstów, Adam Królak postawił sobie za cel rejestrowanie wszystkich ważniejszych wydarzeń w mieście. Niestety poza niewielkim fragmentem, nie zachował się ani jeden egzemplarz tego pisma. Było ono jednak szeroko znane. Zawarte w nim informacje przedrukowywała prasa wrocławska i poznańska, powołując się na źródło, a starosta głogowski odnotowywał w swoich miesięcznych sprawozdaniach ukazanie się poszczególnych numerów jako ważne wydarzenie. Ukazał się nawet numer okolicznościowy z okazji uroczystego wręczenia dyplomu pionierom Głogowa w dniu 26 X 1946. Było nawet prezentowane w 1947 r. na Wystawie Ziem Odzyskanych w Szczecinie. Zmieniające się warunki polityczne oraz brak pomocy finansowej spowodowały, że w 1948 r. zaprzestano wydawania pisma.

W latach 1959-1962 Adam Królak wznowił wydawanie „Kroniki Głogowskiej” w takiej samej formie. Jej treść uzupełniało streszczenie poszczególnych artykułów w 6 językach. Egzemplarze pisma były wysyłane do zagranicznych instytutów naukowych. W latach 1983 i 1984 staraniem Towarzystwa Miłośników Głogowa ukazały się pod tym tytułem dwie jednodniówki.

Janusz Chutkowski [EZG z. 12, 1994 „Kronika Głogowska”]