Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej

(Różnice między wersjami)
(Nowa strona: Kategoria:Okres nowożytny (1500-1945) Kategoria:Kultura i oświata =Opitz (Opitius) Martin= Poeta niemiecki, teoretyk literatury, sekretarz króla Władysława IV. Martin Opi...)
Aktualna wersja (16:50, 17 lis 2008) (edytuj) (anuluj zmianę)
(Nowa strona: Kategoria:Okres nowożytny (1500-1945) Kategoria:Kultura i oświata =Opitz (Opitius) Martin= Poeta niemiecki, teoretyk literatury, sekretarz króla Władysława IV. Martin Opi...)
 

Aktualna wersja

Opitz (Opitius) Martin

Poeta niemiecki, teoretyk literatury, sekretarz króla Władysława IV. Martin Opitz von Boberfeld urodził się 23 XII 1597 w Bolesławcu. Był synem rzeźnika Sebastiana. Ukończył szkołę w rodzinnym mieście oraz gimnazjum św. Marii Magdaleny we Wrocławiu. W 1616 r. udał się do Bytomia Odrzańskiego, gdzie przez dwa lata studiował w kalwińskim gimnazjum akademickim Schönaichianum-Carolatheum. Tu kształtowała się jego osobowość pod wpływem nauczycieli i ideologii reformacji. W 1617 r. Opitz wystąpił z łacińską rozprawą Aristarchus sive de contemptu linguae teutonicae, wydaną w Bytomiu Odrzańskim. Skierowana ona była przeciwko językom klasycznym, nawoływała do posługiwania się niemieckim językiem narodowym także w poezji. W 1619 r. Opitz udał się do Heidelbergu, gdzie w czasie studiów zaangażował się w antyhabsburską politykę, jako stronnik księcia Fryderyka V. W 1620 r. opuścił zagrożony przez wojska hiszpańskie Heidelberg i udał się do Holandii. Właśnie tam, pod wpływem pierwszych krwawych wydarzeń wojny trzydziestoletniej, napisał poemat antywojenny Trostgedichte in Widerwärtigkeit des Krieges (1621), w którym łączył poglądy filozofii stoickiej z ideami irenicznymi. W lecie 1621 r. wrócił na Śląsk. Później udał się do Siedmiogrodu, gdzie przez rok był nauczycielem w gimnazjum książęcym w Weissenburgu.

Po powrocie do rodzinnego miasta Opitz poświęcił się głównie działalności literackiej. W 1624 r. wydał drukiem poetykę Das Buch von der Deutschen Poeterey (Księga o poetyce niemieckiej). W tej przełomowej pracy sformułował program poezji niemieckiej oraz nowe zasady wersyfikacji, polegające między innymi na alternacji głosek akcentowanych i nieakcentowanych. Rok później opublikował osiem ksiąg wierszy: Acht Bücher Deutscher Poematum (1625). Wkrótce potem objął stanowisko sekretarza Karola Hannibala von Dohna, sprawującego z ramienia cesarza władzę na Śląsku. W 1629 r. Opitz został członkiem elitarnego Towarzystwa Owocodajnego (Fruchtbringende Gesellschaft). W 1633 r. przeszedł na służbę śląskich książąt piastowskich: brzeskiego – Jana Chrystiana i legnickiego – Jerzego Rudolfa. Z ich polecenia podejmował liczne podróże dyplomatyczne i utrzymywał łączność z generalicją szwedzką. Gdy w 1635 r. Śląsk został zajęty przez wojska cesarskie, Opitz udał się poprzez Leszno do Torunia, gdzie zatrzymał się w domu księcia brzeskiego Jana Chrystiana. Spotkał tam Gerarda Denhoffa, z którym już wcześniej zawarł znajomość. Denhoff zaprotegował Opitza u Władysława IV w czasie pobytu króla w Toruniu w styczniu 1636 r. Władysław IV polecił Opitzowi towarzyszyć sobie do Gdańska i zapewne już wówczas zaproponował mu wstąpienie do swojej służby. Początkowo pełnić miał obowiązki agenta królewskiego jako jego „secretarius iuratus”. Za zasługi otrzymał od Władysława IV stanowisko sekretarza królewskiego. Zmarł w 1639 r. w Gdańsku.

Literatura:
K. Matwijowski, Życie kulturalne w Głogowie w czasach nowożytnych (od XVI do połowy XVIII w.), [w:] Materiały do dziejów Głogowa, Wrocław 1989.

Krzysztof Nowak [EZG z. 14, 1994 - Opitz (Opitius) Martin]