Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej

(Różnice między wersjami)
(Nowa strona: Kategoria:Miejscowości =Skarb wczesnobrązowy z Kromolina= W Berlinie przechowywane są trzy przedmioty odkryte jeszcze przed 1906 r. w Kromolinie. Wchodziły one w skład większe...)
Aktualna wersja (16:30, 24 sty 2009) (edytuj) (anuluj zmianę)
(Nowa strona: Kategoria:Miejscowości =Skarb wczesnobrązowy z Kromolina= W Berlinie przechowywane są trzy przedmioty odkryte jeszcze przed 1906 r. w Kromolinie. Wchodziły one w skład większe...)
 

Aktualna wersja

Skarb wczesnobrązowy z Kromolina

W Berlinie przechowywane są trzy przedmioty odkryte jeszcze przed 1906 r. w Kromolinie. Wchodziły one w skład większego, wczesnobrązowego zespołu. Do niedawna zastanawiano się do jakiej kategorii znalezisk można go zaliczyć - grobu czy skarbu? Przedmioty te bowiem dostały się do rąk archeologów poprzez przypadkowego odkrywcę. Według jego relacji zabytki znajdowały się pod dużym nasypem kamiennym na głębokości około 1 m. Opowiadał on także o bliskim położeniu zabytków i braku śladów szkieletu. To ostatnie stwierdzenie przemawia raczej za skarbem.

W skład skarbu wchodziły: dwa topory kamienne, dwa dłuta miedziane, siekierka miedziana i fragment głowni sztyletu miedzianego. Pierwszy topór jest smukły i posiada dwa ostrza. Drugi okaz jest bardziej krępy, ma łukowate ostrze i półokrągły obuch. Otwór do umocowania rękojeści – trzonka jest przewiercony ukośnie w stosunku do podłużnej osi. Topory te są typowymi zabytkami dla późnego horyzontu kultury ceramiki sznurowej (schyłek młodszej epoki kamienia). Dłuta z podwójnym ostrzem i równoległymi, niskimi brzegami należą do tzw. typu Skarbienice. Siekierka unietycka typu Wrocław–Szczytniki ma obuch łukowaty, brzegi niskie zbliżające się do siebie w środkowej części. Sztylet z płaską głownią i czterema nitami zbliżony jest do wariantu Pawłowiczki.

Odkryty skarb zaliczony został przez archeologów do zespołu typu Głogów i łączyć go należy z klasyczną fazą (V) kultury unietyckiej – Br A2 (1550-1500 r. p.n.e.).

Jeszcze przed połączeniem się obu państw niemieckich fragment sztyletu znajdował się w Museum für Vor- und Frühgeschichte w Berlinie Zachodnim, a większe dłuto i siekierka w Museum für Ur- und Frühgeschichte w Berlinie Wschodnim. Pozostałe zabytki ze skarbu zaginęły.

Literatura:
W. Blajer, Skarby z wczesnej epoki brązu na ziemiach polskich [w:] „Prace Komisji Archeologicznej”, nr 28, 1990;
W. Sarnowska, Kultura unietycka na Śląsku, cz. II [w:] „Silesia Antiqua”, t. 4, 1962;
Schlesische Vorzeit [w:] „N.F“, t. 4, 1906, s. 7 (przypis);
H. Seger, Hortfunde aus Bronze- und frühen Eisenzeit [w:] „Altschlesien“, t. 6, 1936, s. 89-90.

Krzysztof Demidziuk [EZG z. 14, 1994 - Skarb wczesnobrązowy z Kromolina]