Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej
(Nowa strona: Kategoria:Średniowiecze Kategoria:Historia polityczna i społeczna =Konrad I głogowski= Książę głogowski (1249/1251-1273/1274), założyciel linii głogowsko-żagańskiej...) |
(Nowa strona: Kategoria:Średniowiecze Kategoria:Historia polityczna i społeczna =Konrad I głogowski= Książę głogowski (1249/1251-1273/1274), założyciel linii głogowsko-żagańskiej...) |
Aktualna wersja
Konrad I głogowski
Książę głogowski (1249/1251-1273/1274), założyciel linii głogowsko-żagańskiej. Dokonał lokacji Głogowa na prawie magdeburskim.
Konrad I, czwarty syn Henryka Pobożnego, urodził się pomiędzy 1228 a 1231 r. Przeznaczony początkowo do stanu duchownego, studiował w Paryżu. Wybrany biskupem passawskim zrzekł się godności duchownych. Wrócił do kraju i razem ze swoim bratem Bolesławem Rogatką, współrządził księstwem legnicko-głogowskim. Wkrótce potem, oburzony na Rogatkę za to, że ten w czasie wojny z Henrykiem wrocławskim, w zamian za pomoc, odstąpił Niemcom Ziemię Lubuską, zażądał wydzielenia mu osobnego księstwa. Przy pomocy swego szwagra Przemysława I wielkopolskiego, po 1250 r. opanował Głogów, Bytom Odrzański, Krosno [Odrzańskie] Sądowel, Ścinawę i Żagań i utworzył niezależne księstwo głogowskie. Konrad I prowadził w swoim życiu liczne wojny, głównie z braćmi – sąsiadami Henrykiem i Bolesławem, starając się złupić ich posiadłości i zagarnąć poszczególne miejscowości. Próbował jednak również prowadzić bardziej perspektywiczną politykę zagraniczną. W tym celu związał się z królem czeskim Przemysławem Ottokarem II, biorąc nawet udział w jego wyprawie na Węgry w 1271 r. i wspomagając go w innych potrzebach. Nie przyniosło to zresztą księstwu głogowskiemu żadnych wymiernych korzyści. Książę Konrad prowadził w księstwie głogowskim aktywną politykę gospodarczą. W 1253 r. lokował na lewym brzegu Odry miasto Głogów i zbudował w jego narożniku zamek obronny. Wystawił również przywileje lokacyjne, lub też nadał prawo niemieckie, szeregu innym miejscowościom, co wpłynęło pozytywnie na rozwój gospodarczy księstwa. Konrad I był dwukrotnie żonaty. Pierwszą jego żoną była Salomea, córka Władysława Odonica, zmarła po 1267 r., drugą – Zofia, córka margrabiego Miśni Dytryka. Zmarł 6 VIII 1273 lub 1274, w okolicznościach wskazujących na otrucie. Pozostawił po sobie trzech synów: Henryka (III głogowskiego), Konrada (II Garbatego) i Przemka (ścinawskiego) oraz trzy córki. Pochowany został w głogowskiej kolegiacie, której był fundatorem.
Literatura: J. Blaschke, Geschichte der Stadt Glogau und des Glogauer Landes, Glogau 1913; J. Chutkowski, Dzieje Głogowa, Legnica 1991; Historia Śląska od najdawniejszych czasów do roku 1400, pr. zb. pod red. Stanisława Kutrzeby, t. I, Kraków 1933; K. Jasiński, Rodowód Piastów Śląskich, t. I, Wrocław 1973, t. II, Wrocław 1975.
Janusz Chutkowski [EZG z. 2, 1993 - Konrad I głogowski]