Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej

(Różnice między wersjami)
(Nowa strona: Kategoria:Zabytki Kategoria:Zagadnienia religijne Kategoria:Miejscowości =Piersna - Kościół pw. Nawiedzenia NMP= Kościół w Piersnej jest kościołem filialnym parafi...)
Aktualna wersja (12:30, 1 paź 2008) (edytuj) (anuluj zmianę)
(Nowa strona: Kategoria:Zabytki Kategoria:Zagadnienia religijne Kategoria:Miejscowości =Piersna - Kościół pw. Nawiedzenia NMP= Kościół w Piersnej jest kościołem filialnym parafi...)
 

Aktualna wersja

Piersna - Kościół pw. Nawiedzenia NMP

Kościół w Piersnej jest kościołem filialnym parafii w Rzeczycy dekanatu Głogów–Wschód. Do 1945 r. był to kościół parafii Rietschütz (Rzeczyca) archiprezbiteratu Hochkirch (Grodowiec,1949-1991 - Wysoka Cerkiew).

Kościół został po raz pierwszy wymieniony w źródłach w 1259 r. Istniejący obecnie budynek wzniesiony został w stylu gotyckim w XV w., być może z wykorzystaniem murów budowli wcześniejszych. Jego kubatura wynosi 2 200 m3, powierzchnia użytkowa 240 m2. W czasie wojny trzydziestoletniej kościół był ostrzelany, a 13 XI 1635 został spalony. Odbudowywano go kilkadziesiąt lat. Prawdopodobnie wówczas zmieniono kształt otworów okiennych: okna gotyckie zachowały się jedynie w wieży. W ścianie południowej nawy i w zachodniej części wieży przetrwały także do naszych czasów dwa gotyckie portale. Do budowy wieży użyto częściowo głazów narzutowych i żelaziaków. Dzwon pochodzi z 1601 r. Budowla jest zaopatrzona w filary przyporowe i nieprzesklepiona. Wnętrze kościoła jest bogato wyposażone w stylu późnego baroku i rokoko. Szczególnie cenną jest zachowana w głównym ołtarzu rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem z około 1400 r. Jest to najstarsza tego typu rzeźba na Ziemi Głogowskiej.

W okresie reformacji kościół przejęli protestanci. 22 I 1654 został on przywrócony katolikom. Przez kilka wieków był celem licznych pielgrzymek, które po przerwie w czasach reformacji, przywrócono po 1688 r. Pielgrzymki te, ku czci Nawiedzenia NMP, odbywały się co roku przez tydzień, od dnia 2 lipca.

Literatura: H. Hoffmann, Die katholischen Kirchen des Landkreises Glogau, Breslau 1937; S. Kowalski Zabytki Środkowego Nadodrza, Zielona Góra 1976; Schematyzm diecezji gorzowskiej, Gorzów Wielkopolski 1988; F.X. Seppelt, Real-Handbuch des Bistums Breslau, Breslau 1929.

Jerzy Sadowski [EZG z. 5, 1993 - Piersna - Kościół pw. Nawiedzenia NMP]