Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej
Marcin (Dyskusja | wkład)
(Nowa strona: Kategoria:Kultura i oświata =Koło Kulturalno-Oświatowe= W grudniu 1945 r. wiceburmistrz Adam Królak zaprosił grono mieszkańców Głogowa na prelekcję, po której zebrani pos...)
Następna edycja →
Aktualna wersja
Koło Kulturalno-Oświatowe
W grudniu 1945 r. wiceburmistrz Adam Królak zaprosił grono mieszkańców Głogowa na prelekcję, po której zebrani postanowili założyć Koło Kulturalno-Oświatowe. Wybrano zarząd w osobach: prezes – Adam Królak, sekretarz – Leon Drabent i skarbnik – Nikodem Piotrowski. Koło prowadziło bardzo szeroką działalność. Organizowało amatorskie przedstawienia teatralne, których inspiratorami byli mieszkający wówczas w Głogowie późniejsi artyści scen polskich Józef Nowak i Marian Friedman. W latach 1946-1948 wystawiono 6 sztuk. Organizowano zabawy taneczne, wieczorki i obchody rocznic historycznych. Propagowano wiedzę o dziejach i zbierano pamiątki historyczne. Gromadzono polskie książki i założono pierwszą wypożyczalnię książek, która z czasem stała się zalążkiem biblioteki miejskiej.
W dniu 5 IV 1946 zarząd Koła wystąpił do Zarządu Miejskiego o pożyczkę w kwocie 15.000 zł na zakup aparatu projekcyjnego. Zakupiono aparat wąskotaśmowy i wyświetlano w szkole filmy oświatowe. Organizowano przyjazdy kina objazdowego (w Głogowie nie było wówczas jeszcze stałego kina). Organizowano zwiedzanie miasta. W 1946 r. zorganizowano nawet kurs pisania na maszynie i kursy języków obcych. Koło opiekowało się Domem Kultury aż do końca listopada 1946 r., kiedy to przeszedł on pod zarząd Starostwa Powiatowego. W dniu 21 X 1947 zwróciło się do władz powiatowych o przydzielenie pomieszczenia na muzeum. Ostatecznie jednak zebrane eksponaty zostały przekazane do muzeum w Nowej Soli.
Koło Kulturalno-Oświatowe było organizacją założoną spontanicznie przez grono ludzi, którzy, w całkowicie zniszczonym mieście, odczuwali potrzebę prowadzenia tego rodzaju działalności. Liczyło ponad 20 członków. Zarząd Koła zwrócił się w dniu 22 IV 1948 do burmistrzów i wójtów powiatu głogowskiego o nadsyłanie wykazu osób z wyższym wykształceniem, w celu zainteresowania ich pracą Koła. Otrzymano nawet odpowiedzi, ale postępująca w tym czasie stalinizacja życia społecznego uniemożliwiła dalsze prowadzenie tego rodzaju samodzielnej działalności. W końcu 1948 r. Koło przestało istnieć.
Janusz Chutkowski [EZG z. 11, 1994 - Koło Kulturalno-Oświatowe]