Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej

(Różnice między wersjami)

Marcin (Dyskusja | wkład)
(Nowa strona: Kategoria:Gospodarka =Apteki w Głogowie= ==Apteki w średniowieczu== Termin apteka, który pojawił się w XIII w., nie miał początkowo wiele wspólnego z medycyną i oznaczał...)
Następna edycja →

Wersja z dnia 16:04, 17 lis 2008

Apteki w Głogowie

Apteki w średniowieczu

Termin apteka, który pojawił się w XIII w., nie miał początkowo wiele wspólnego z medycyną i oznaczał kram handlowy, w którym sprzedawano wprawdzie zioła, ale także sukno, jedwabie, skóry. Prawo zakładania aptek zawarte było często w dokumentach lokacyjnych i trudno przypuszczać, aby maleńki Wąsosz miał w 1290 r. aż 6 składów farmaceutycznych. Z tego też względu odrzucić należy tezę niektórych historyków medycyny (Henschel, Mueller-Hester, Głowacki), jakoby Dolny Śląsk już w XIII w. stał się kolebką aptekarstwa polskiego.

Po raz pierwszy termin apteka pojawia się w Głogowie w 1281 r., ale odnosić go należy także do działalności kramarskiej. Początki farmacji głogowskiej datują się dopiero na początek XIV w. W 1309 r. ordynował już w mieście lekarz magister Fryderyk, w 1316 r. pojawia się aptekarz Jan, a w pięć lat później także aptekarz Piotr. Czasowa zbieżność: lekarza z wykształceniem uniwersyteckim z dwoma aptekarzami zdaje się przemawiać za tym, że nastąpiło wtedy rozdzielenie medycyny i farmacji. Pewne jest, że stało się tak na mocy ordynacji cesarza Karola IV, który zakazał lekarzom wyrobu lekarstw, powołując tym samym zawód farmaceuty. W XV w. (1423), w dokumentach pojawia się imię następnego aptekarza głogowskiego – Henryka.

Skomasowanie sprzedaży lekarstw w magazynach aptecznych ukierunkowało je wprawdzie w kierunku medycznym, nie zapobiegło jednakże sprzedaży w nich wyrobów cukierniczych, alkoholu, wosku do pieczęci, przypraw aromatycznych. Apteki przypominały w dalszym ciągu sklepy kolonialne, połączone często z konsumpcją i wyszynkiem oraz wykonywaniem na miejscu prostych zabiegów leczniczych np. lewatyw.

Literatura: W. Głowacki, Śląsk średniowieczny wzorem dla aptekarstwa polskiego, Katowice 1947;
A. Henschel, Schlesiens Wissenschaftliche Zustände, Breslau 1850; J. Jankowski, Historia medycyny średniowiecznej w Polsce, Wrocław 1988;
H. Müller-Hester, 700-jähriges Jubiläum der Apotheke [w:] „Deutscher Apotheker Zeitung”, nr 55, 1940; W. Roeske, Początki aptekarstwa polskiego na tle aptekarstwa europejskiego [w:] „Farmacja Polska”, nr 1, 1983.

Jerzy Jankowski [EZG z. 14, 1994, Apteki w średniowiecznym Głogowie]