Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej
Marcin (Dyskusja | wkład)
(Nowa strona: Kategoria:Archeologia =Wczesnośredniowieczna łaźnia w Nosocicach= W trakcie ratowniczych prac archeologicznych przeprowadzonych w latach 1987-1989 na stanowisku Nosocice nr 16 z...)
Następna edycja →
Wersja z dnia 09:50, 21 lis 2008
Wczesnośredniowieczna łaźnia w Nosocicach
W trakcie ratowniczych prac archeologicznych przeprowadzonych w latach 1987-1989 na stanowisku Nosocice nr 16 został odkryty obiekt, który najprawdopodobniej pełnił funkcję łaźni. Zarys tego obiektu ukazał się na głębokości 0,40 m od powierzchni. W rzucie poziomym miał kształt owalny o wymiarach 2,05 x 1,55 i głębokości 0,25 m, o konstrukcji zrębowej. W jego poziomie użytkowym znajdował się regularny układ kamieni w kształcie prostokąta o rozmiarach 1,60 x 1,00 m. Oprócz fragmentów ceramiki, polepy i kości zwierzęcych nie stwierdzono śladów spalenizny w postaci węgli drzewnych czy popiołu. Natomiast na kamieniach widoczne były ślady działania wysokiej temperatury, bądź dużych wahań temperatury, widoczne w postaci przepalenia, spękania i bardzo dużej ich kruchości. Znajdujące się w pobliżu tej łaźni palenisko, prawdopodobnie związane było z jej funkcją. Na podstawie materiału ceramicznego znajdującego się w jej palenisku można ją datować na połowę VI w. n.e.
Analogie do tego typu obiektów z tego okresu są dotąd nieznane. Natomiast pewne wyobrażenia o łaźniach prapolskich dają nam przekazy z dwóch źródeł, kroniki Galla Anonima i Ibrahima ibn Jakuba oraz danych wykopaliskowych. Na ich podstawie możemy wyciągnąć wnioski, że Słowianie budowali dwa typy łaźni, niezależnie od tego czy były to ziemianki, czy budynki wzniesione na powierzchni ziemi. W jednych cała podłoga wyłożona była kamieniami, w drugich zaś – według informacji Ibrahima ibn Jakuba – „budują piec z kamienia w jednym rogu i wycinają w górze na wprost niego okienko dla ujścia dymu”. Z danych archeologicznych można tu przytoczyć łaźnię z Gniezna datowaną na X-XI w. Był to budynek o konstrukcji zrębowej o rozmiarach 2,35 x 5,00 m. Cała podłoga wyłożona była płaskimi kamieniami, w jednym z narożników rozpalano ogień.
Literatura:
K. Czapla, Osada wczesnośredniowieczna w Nosocicach, stanowisko nr 16, gmina Głogów, „Dolnośląskie Wiadomości Prahistoryczne”, t. 2, Głogów 1993, s. 191-215;
W. Hensel, Słowiańszczyzna wczesnośredniowieczna, Warszawa 1956, s. 378-379;
J. Kostrzewski, Kultura Prapolska, Poznań 1947, s. 198;
Relacja Ibrahima ibn Jakuba z podróży do krajów słowiańskich w przekładzie al-Bekriego, Kraków 1946, s. 54.
Krzysztof Czapla [EZG z. 16 – Nosocice – wczesnośredniowieczna łaźnia]