Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej
Marcin (Dyskusja | wkład)
(Nowa strona: Kategoria:Sztuka, pomniki =Pomnik „Biblioteka Świętego Pielgrzyma”= Pomysł zbudowania pomnika Jana Pawła II narodził się w Głogowie tuż po śmierci Papieża. Wiosną 20...)
Następna edycja →
Aktualna wersja
Pomnik „Biblioteka Świętego Pielgrzyma”
Pomysł zbudowania pomnika Jana Pawła II narodził się w Głogowie tuż po śmierci Papieża. Wiosną 2006 r. Rada Miejska zapoznała się z projektami prof. Eugeniusza Józefowskiego, rektora PWSZ w Głogowie, koordynującego prace nad monumentem. Na miejsce jego wzniesienia wybrał on, znajdujące się w katastrofalnym stanie, lapidarium dominikańskiego kościoła św. Piotra na pl. Jana Pawła II. W jego zamyśle miało powstać miejsce kontemplacji, ukazujące Papieża, jako myśliciela, poetę i pisarza.
Koncepcja „Biblioteki” zakładała wzniesienie nowego lapidarium, o murach różnej wysokości, osiągających kulminację w części prezbiterialnej. Cegły, w kształcie książek, na swoich grzbietach prezentować miały myśli Papieża. Ściany, wraz z podłożem miały stworzyć trzy „poziomy” kontemplacji myśli papieskich: w pozycji stojącej, klęczącej i siedzącej. W ścianie prezbiterialnej znaleźć się miał relief z wizerunkiem Jana Pawła II, autorstwa współtwórcy pomnika dra Adama Olejniczaka.
Projekty odrzucone zakładały wzniesienie „Stosu Mądrości” (zarys kościoła z niewysokich ścian wraz z centralnie położonym „stosem” dwunastu kamiennych ksiąg z tworzącym całość tekstem na grzbietach) lub „Strumienia Wielkich Myśli” (różnej wielkości głazy z górskich potoków, przecięte i polerowane, z papieskimi cytatami).
Po sugestiach archeologów, autorzy pomnika zrezygnowali z wykonania przeszklonych i podświetlonych „relikwiarzy”, prezentujących zachowane relikty kościoła. Zarzucono też pomysł kostki granitowej w podłożu, dodano jednak przypory i znak krzyża przy reliefie. Cegielnia Władysława Dula w Kotli stała się miejscem wyrobu „książek”. Pod kierunkiem autorów, w trakcie pleneru „Ceglana Sztuka Gotyku”, wykonała je grupa studentów PWSZ (Agata Bończak, Katarzyna Janasz, Kamila Szałapska, Izabela Szpunar, Kamila Tworek, Piotr Szymczak, Tadeusz Trociński). Cytaty, wybrane przez dra Antoniego Jeżowskiego, odciskane były specjalnymi stemplami.
Na dzień odsłonięcia pomnika wybrano 11 XI 2006. Pierwszą po blisko dwu wiekach Mszę św. w miejscu dawnego prezbiterium kościoła odprawił bp Adam Dyczkowski.
Znajdująca się opodal Pomnika Dzieci Głogowskich „Biblioteka Świętego Pielgrzyma” wpisuje się w panoramę miasta i jego lapidaria, znacznie odbiegając oryginalnością swojego zamysłu od architektonicznych pomników Jana Pawła II.
Literatura:
K. Król, Pomnik uważności, „Gość Zielonogórsko–Gorzowski” 2006, nr 30, s. IV-V;
K.S. Ożóg, Miedziany Pielgrzym. Pomniki Jana Pawła II w Polsce w latach 1980-2005, Głogów 2007, s. 142-151.
Kazimierz S. Ożóg [EZG z. 66/67, 2007 - Pomnik „Biblioteka Świętego Pielgrzyma”]