Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej

(Różnice między wersjami)

Marcin (Dyskusja | wkład)
(Nowa strona: Kategoria:Okres po 1945 =Tomkiewicz Kazimierz= Ksiądz Kazimierz Tomkiewicz urodził się 19 III 1914 w Ostrej, pow. Buchacz, woj. tarnopolskie, w wielodzietnej rodzinie Stanisław...)
Następna edycja →

Aktualna wersja

Tomkiewicz Kazimierz

Ksiądz Kazimierz Tomkiewicz urodził się 19 III 1914 w Ostrej, pow. Buchacz, woj. tarnopolskie, w wielodzietnej rodzinie Stanisława i Bronisławy Tomkiewiczów. Ojciec był sekretarzem gminy w Ostrej. Podczas I wojny światowej, matka i pięcioro rodzeństwa zmarli na tyfus. W 1934 r. zdał maturę w Państwowym Gimnazjum Męskim typu nowoklasycznego w Tłumaczu i rozpoczął studia teologiczne na Uniwersytecie Lwowskim, uczęszczając jednocześnie do lwowskiego Seminarium Duchownego.

W lipcu 1939 r. przyjął z rak metropolity Sapiehy (późniejszego kardynała) święcenia kapłańskie w katedrze lwowskiej. Następnie został wikarym w Tomaszewcach koło Kałusza. Podczas kampanii wrześniowej w 1939 r. był kapelanem obrońców Lwowa. Tam został ranny w klatkę piersiową odłamkami, które nosił do końca życia. W okresie okupacji, w latach 1943-1944 uciekając przed nacjonalistami ukraińskimi, którzy zamordowali jego starszego brata, dotarł do Łączek Jagiellońskich koło Jasła.

W maju 1945 r. ks. Tomkiewicz przybył wraz z trójką rodzeństwa (Janem, Michałem i Walerią) na Ziemie Zachodnie - do Sławy. Pierwsza mszę w tutejszym kościele św. Michała odprawił 17 VI 1945. Oficjalnie funkcję pierwszego powojennego proboszcza w Sławie objął 21 XI 1947. Całe swoje serce i zapał poświęcił integracji docierających z różnych stron kraju przesiedleńców oraz rodaków powracających z obozów koncentracyjnych i robót przymusowych. Jego zasługą było uruchomienie świątyń w okolicach Sławy. 15 VIII 1961 został dziekanem dekanatu sławskiego, a w 1967 r. otrzymał tytuł prałata. W 1969 r. będąc w Australii, USA i Wielkiej Brytanii prowadził duszpasterstwo wśród Polonii. W Rzymie był gościem u swego przyjaciela ze studiów, biskupa Polonii, kardynała Władysława Rubina. Pozostawał też w bliskich kontaktach z ks. kardynałem Bolesławem Kominkiem oraz biskupem sufraganem Antonim Adamiukiem z Opola.

Ks. Kazimierz Tomkiewicz był powszechnie szanowany jako kapłan, człowiek i wielki patriota. Ówczesne władze lokalne liczyły się z jego zdaniem. Osobiście docierał do ludzi wymagających wsparcia moralnego i duchowego. Zmarł po ciężkiej chorobie 4 III 1974.

Źródła:
Wywiady przeprowadzone z Jadwigą i Janem Tomkiewiczami oraz Zdzisławem Żurowskim;
Dokumenty rodzinne; Informacja kurii w Gorzowie Wielkopolskim;
L. Stępczak, Kronika Publicznej Szkoły Powszechnej w Sławie Śląskiej, (maszynopis).

Artur Pacyga [EZG z. 33, 1995 – Tomkiewicz Kazimierz]