Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej

(Różnice między wersjami)

Marcin (Dyskusja | wkład)
(Nowa strona: Kategoria:Gospodarka po 1945 Kategoria:Historia polityczna i społeczna =Rok 1945 – początki handlu= Na terenie powiatu głogowskiego pierwsze sklepy zostały uruchomione w ...)
Następna edycja →

Wersja z dnia 20:59, 10 gru 2008

Rok 1945 – początki handlu

Na terenie powiatu głogowskiego pierwsze sklepy zostały uruchomione w Sławie, która nie była zniszczona i gdzie znalazły siedzibę władze powiatowe. W Głogowie poza sklepem Powszechnej Spółdzielni Spożywców, wszystkie placówki handlowe i gastronomiczne powstałe w 1945 r. należały do osób prywatnych. Zaczęły one powstawać w lipcu 1945 r., kiedy wypłacono pierwsze pensje pracownikom administracji. Wówczas to burmistrz Głogowa Eugeniusz Hoinka polecił urządzić naprzeciw budynku Zarządu Miejskiego plac handlowy i dla zainaugurowania handlu sprzedać na nim worek cukru i worek mąki, pochodzące z magazynów miejskich. Pierwsze sklepy i restauracje w mieście należały do następujących osób:

  • sklep przy ul. Królewskiej (Jedności Robotniczej) 40 - Michała Nakoniecznego,
  • sklep przy ul. Królewskiej - Kazimierza Kicały i Jana Kowalczyka,
  • restauracja i hotel „Polonia” założona została w październiku 1945 r. przez Nikodema Piotrowskiego przy ul. Słowiańskiej, która dodatkowa spełniała rolę klubu, gdzie w latach 1945 i 1946 zbierali się miejscowi działacze,
  • restauracja „Rolnik” przy ul. Nowosolskiej (Sikorskiego) prowadzona przez Eugeniusza Życzkowskiego,
  • hotel i bufet prowadził Leon Wawrzków przy ul. Kopernika (Staromiejska). Wawrzków był również właścicielem wytwórni wód gazowanych.

Poza tym znane są również nazwiska następujących właścicieli zakładów handlowych w mieście: Agata Supeł, Irena Frechowicz, Józef Sadowski, Wiktoria Góral, Władysław Golecki, Helena Rymkiewicz, Zygmunt Drożdżyński.

Największe placówki handlowo-gastronomiczne posiadali w Głogowie Nikodem Piotrowski i Leon Wawrzków. Wyremontowali oni również domy w mieście, które w późniejszych latach (w czasie „bitwy o handel” w 1948 r.) zostały im odebrane. W 1947 r. w Głogowie było 7 prywatnych sklepów spożywczych, 1 przemysłowy i 5 restauracji. Informacje na temat placówek handlowych czynnych w Głogowie w latach 1945-1947 są dotychczas fragmentaryczne. Były to bowiem bardzo małe firmy, działające w niesłychanie prymitywnych warunkach i często istniejące bardzo krótko. Niejednokrotnie prowadziły działalność nie ujawnioną wobec władz, które w początkowym okresie nie interesowały się nimi.

Źródło:
J. Chutkowski, Dzieje Głogowa, t. II, Legnica 1991.

Janusz Chutkowski [EZG z. 20, 1994 - Rok 1945 – początki handlu]