Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej

(Różnice między wersjami)

Marcin (Dyskusja | wkład)
(Nowa strona: Kategoria:Zagadnienia religijne po 1945 =Adwentyści Dnia Siódmego= Adwentyści Dnia Siódmego istnieją od 1844 r.; powstali z grupy byłych millerystów (ruch drugiego adwentu ...)
Następna edycja →

Aktualna wersja

Adwentyści Dnia Siódmego

Adwentyści Dnia Siódmego istnieją od 1844 r.; powstali z grupy byłych millerystów (ruch drugiego adwentu w Stanach Zjednoczonych założony przez Wiliama Millera 1782-1849 głoszący bliskie powtórne przyjście Chrystusa). Spośród pierwszych liderów adwentystów szczególną rolę odegrała Ellen G. Harmon (White) 1827-1915, której wizje zaakceptowane zostały jako wyraz charyzmatu profetycznego. Święcenie soboty jako siódmego dnia tygodnia zamiast niedzieli stało się zewnętrznym wyróżnikiem dla grupy. Źródłem objawienia dla adwentystów jest wyłącznie Biblia (akcentuje się szczególnie księgi prorockie). Wierzą w Trójcę Świętą i zbawcze pośrednictwo Chrystusa. Nie uznają kultu Matki Bożej i świętych, nie wierzą w nieśmiertelność duszy, istnienie piekła i czyśćca. Przyjmują trzy obrzędy jako pochodzące bezpośrednio od Chrystusa: chrzest św., Wieczerzę Pańską i umywanie nóg. Zwracają uwagę na dążenie do moralnej doskonałości, znani są ze szczególnej troski o zdrowie np. nie spożywają tzw. nieczystych pokarmów.

W Polsce Adwentyści Dnia Siódmego obecni są od 1888 r. (Wołyń). W 1893 r. został zorganizowany w Łodzi pierwszy zbór. Na ziemi głogowskiej adwentyści istnieli już przed II wojną światową. Obecna wspólnota od 1991 r. ma swoją siedzibę przy ul. Kosmonautów 111/3 (wcześniej przy Al. Wolności). Grupa liczy kilkunastu członków ochrzczonych (Głogów i najbliższe okolice); związanych jest z nią także grono sympatyków. Wspólnota głogowska należy do diecezji zachodniej swego Kościoła z zarządem w Poznaniu (główna siedziba polskich Adwentystów Dnia Siódmego mieści się w Warszawie). Posiada swego pastora okręgowego z Wrocławia. Nabożeństwa celebrowane są w soboty (godz. 9.30 i 12.00). Grupa utrzymuje bliższe kontakty ze wspólnotami adwentystów w Lubinie, Polkowicach, Legnicy, np. poprzez uczestniczenie w nabożeństwach, okolicznościowych spotkaniach i uroczystościach.

Głogowscy adwentyści prócz indywidualnej pracy prowadzą działalność ewangelizacyjną od domu do domu, organizują stoiska ze sprzedażą literatury. W swoich bliskich planach mają otwarcie sklepu ze zdrową żywnością przy Placu Tysiąclecia, z czym wiążą nadzieję większej aktywności na terenie miasta.

Literatura:
T. Adwentowicz, Adwentyzm, jego istota i dzieje [w:] Na przełomie tysiącleci, Warszawa 1966, s. 165-338;
Z. Łyko, Adwentyści, Warszawa 1970;
A. Tokarczyk, Adwentyści Dnia Siódmego, „Euhemer” 11 (1967) z. 4-5, s. 123-135;
E. G. White, The Great Controversy, Mountain 1911 (Wielki bój, Warszawa 1969).

Dariusz Hybel [EZG z. 23, 1994 - Adwentyści Dnia Siódmego]