Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej

(Różnice między wersjami)

Marcin (Dyskusja | wkład)
(Nowa strona: Kategoria: Dziedzictwo kultury materialnej Kategoria: Archeologia =Naczynia szklane z XIII wieku= Podczas ratowniczych badań archeologiczno-architektonicznych prowadzonych w 1...)
Następna edycja →

Aktualna wersja

Naczynia szklane z XIII wieku

Podczas ratowniczych badań archeologiczno-architektonicznych prowadzonych w 1995 r. przez zespół archeologów Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie na Starym Mieście na kwartale A-20 (cz. płd. – zach.) przy ul. Grodzkiej, w jednej ze studni wydobyto fragmenty naczyń szklanych wraz z dużą ilością fragmentów naczyń ceramicznych. Odkryte fragmenty naczyń szklanych po wyklejeniu okazały się być pucharkami beczułkowatymi oraz fragmentami pucharka fletowatego. Jest to pierwsze tego typu znalezisko w Głogowie i na Dolnym Śląsku, które charakteryzuje się tak wczesną metryką - pochodzi z połowy XIII w. Zespół ten składa się z trzech naczyń wykonanych z bezbarwnego szkła. Wśród nich można wyróżnić fragment naczynia typu fletowego oraz fragmenty dwóch naczyń pucharkowych. Naczynie typu fletowego oraz jeden z pucharków zostały wykonane ze szkła prawie przezroczystego ze ściankami o grubości l mm, zdobionymi delikatnymi guzikami, nakładanymi spiralnie. Natomiast fragment trzeciego naczynia pochodził także z naczynia pucharowatego, lecz różnił się od poprzednich lepszym sposobem wykonania. Charakteryzował się on między innymi cienką ścianką oraz pionowymi żeberkami przyklejonymi do brzuśca na całej jego długości i cienką obramówką w kolorze niebieskim na krawędzi wylewu. Naczynia szklane tego typu znane są głównie z terenu Czech i Niemiec, służyły do picia wina, a datowane są na XII/XIV i pierwszą połowę XV w. Natomiast odkryte egzemplarze z Głogowa, poza jednym małym fragmentem odkrytym na Starym Mieście w Legnicy, są pierwszymi zabytkami tego typu na obszarze Polski. Na podstawie materiału ceramicznego zalegającego wraz z nimi oraz na podstawie uchwyconej stratygrafii zalegania studni, która związana była z pierwszym poziomem osadniczym, możemy cały zespół odnieść do połowy XIII w., a więc do pierwszych lat polokacyjnego Głogowa.

Literatura:
A. Chrzanowska, Z dziejów szklarstwa na Dolnym Śląsku, Wrocław 1974;
S. Firszt, Naczynia szklane z XIII-XIV wieku z badań i odkryć archeologicznych na terenie Legnicy, [w]: „Szkice Legnickie”, t. XIV, 1994, s. 23-42.

Krzysztof Czapla [EZG z. 38, 1996 – Naczynia szklane z XIII wieku]