Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej
Marcin (Dyskusja | wkład)
(Nowa strona: kategoria: Kultura i oświata po 1945 =Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy= Istotę działalności specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych stanowi praca z dziećmi niepe...)
Następna edycja →
Aktualna wersja
Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy
Istotę działalności specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych stanowi praca z dziećmi niepełnosprawnymi (w tym niepełnosprawnymi intelektualnie). Nauczyciele i pracownicy zatrudnieni w takich ośrodkach umożliwiają dzieciom zdobycie wiedzy oraz stworzenie szans na start w dorosłe życie. 30 I 1960 Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Głogowie podjęło decyzję o utworzeniu w mieście szkoły specjalnej. Ulokowano ją w budynku przedwojennego szpitala miejskiego. Stał on do 1949 r. w ruinie. Wtedy podjęto decyzję o przeprowadzeniu w nim częściowego remontu z przeznaczeniem zachodniego skrzydła budynku na Powiatową Przychodnię Zdrowia. Przychodnia funkcjonowała jeszcze przez kilka lat po uruchomieniu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, który zajmował pozostałe skrzydła. Na potrzeby tego ostatniego zaadaptowano też dodatkowo budynek po przedwojennej Katolickiej Szkole Ludowej -znajdującej się na północ od budynku głównego. Placówka w chwili swojego powstania otrzymała nazwę Państwowy Zakład Wychowawczy w Głogowie. Pierwszym kierownikiem nowej placówki wychowawczej został Czesław Ziętek. Projekt odbudowy i dostosowania do potrzeb szkolnictwa specjalnego zlecono firmie „Metroprojekt” z Warszawy, natomiast same prace remontowo - budowlane powierzono Głogowskiemu Przedsiębiorstwu Budowlanemu. Budynek główny (poszpitalny) wyremontowano w latach 1961-1963. W zasadzie przywrócono mu kształt i wygląd nawiązujący do okresu przedwojennego. Zdecydowano się jedynie na rozebranie dawnych werand leżakowych, zostawiając natomiast ich podstawę w formie masywnego ganku przy wejściu głównym. Natomiast poważniej zniszczony budynek po Szkole Ludowej, którego remont rozpoczęto w czerwcu 1963 r. znacznie zmienił swój kształt. Dach dwuspadowy zastąpiono płaskim likwidując ozdobne szczyty. Sam budynek uległ skróceniu gdyż nie odbudowano kompletnie zniszczonej jego północnej części wraz z tamtejszym bocznym skrzydłem. Prace nad tym budynkiem zakończono w 1964 r. Na miejscu po dawnych budynkach mieszkalnych (znajdujących się przed wojną na wschód od dawnego szpitala i szkoły) urządzono boisko szkolne. W latach 1972-1975 wybudowano nową salę gimnastyczną. Początkowo opiekowano się dziećmi w ramach Szkoły Podstawowej, natomiast już w połowie lat 60. otworzono klasy Zasadniczej Szkoły Zawodowej. W 1971 r. została zmieniona nazwa placówki na Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Głogowie, natomiast na początku lat osiemdziesiątych do nazwy dołączono określenie Specjalny Ośrodek. W szczytowym okresie do Ośrodka uczęszczało 600 - 700 dzieci. Obecnie jest ich około 400. W 2004 r. szkoła została przeniesiona do nowej siedziby przy ul. Sportowej 1. W ramach Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego funkcjonują obecnie następujące placówki: Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Szkoła Zawodowa oraz filia zajmująca się edukacją dzieci niepełnosprawnych umysłowo w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębszym - znajdującą się na ul. Perseusza.
Literatura:
J. Chutkowski, Głogów w XX wieku, Głogów 2004,
J. Wałach, Powstanie i działalność dydaktyczna, wychowawcza, opiekuńcza Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego imienia Marii Konopnickiej w Głogowie w latach 1960 - 1995, (praca magisterska), Szczecin 1996,
Paweł Łachowski [EZG z. 57, 2004 – Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy]