Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej
Marcin (Dyskusja | wkład)
(Nowa strona: Kategoria: Kultura i oświata po 1945 =Zespół Szkół Odzieżowych w Głogowie [1999]= ==1990-1994: Warsztaty krawieckie przy Zespole Szkół Zawodowych== Szkoła powstała w ...)
Następna edycja →
Aktualna wersja
Zespół Szkół Odzieżowych w Głogowie [1999]
1990-1994: Warsztaty krawieckie przy Zespole Szkół Zawodowych
Szkoła powstała w 1990 r., gdy Zespół Szkół Zawodowych przy pl. Jana z Głogowa nie mógł pomieścić w swoim gmachu wszystkich gabinetów potrzebnych do pracy dydaktyczno-praktycznej. Urząd Miasta w Głogowie przekazał szkole budynek przedszkola w Brzostowie, gdzie znalazły miejsce warsztaty krawieckie przy ZSZ w Głogowie. Istniały wtedy trzy klasy (I, II, III), po trzy oddziały w zawodzie krawiec odzieży lekkiej. W tamtym okresie zawodu krawieckiego uczyły: Zofia Wojda, Małgorzata Ciborowska, Maria Żywicka, Helena Gawłowska, Grażyna Połowin, Grażyna Kargol, Teresa Janda, Genowefa Pomanowska, Alina Karolczak i Mariola Wrońska. Kierownikiem warsztatów była Teresa Kinel.
1994-1995: Zasadnicza Szkoła Włókiennicza w ramach Zespołu Szkół nr 2
Od 1 IX 1994 zaczęła działać publiczna szkoła o nazwie: Zespół Szkół nr 2 w Głogowie, ul. Gwiaździsta 2. W jej skład weszły: Szkoła Podstawowa nr 11, Zasadnicza Szkoła Włókiennicza i Liceum Zawodowe. Szkoła podlegała Kuratorium Oświaty w Legnicy.
Od 1995: Zespół Szkół Odzieżowych
Decyzją z dnia 12 XII 1995 r. Kurator Oświaty w Legnicy z dniem 31 XII 1995 rozwiązał Zespół Szkół nr 2 w Głogowie i powołał dnia 1 I 1996 Zespół Szkół Odzieżowych z własnymi warsztatami w budynku szkoły. Również decyzją kuratora utworzono Ośrodek Doskonalenia Zawodowego przy ZSO, który przejął od Zespołu Szkół Zawodowych obowiązek prowadzenia kursów w zawodach fryzjer i krawiec. W bieżącym roku szkolnym (1998-1999) szkoła kształci 764 uczniów w 24 oddziałach. Zasadnicza Szkoła Włókiennicza (krawiec odzieży damskiej lekkiej) – trzy klasy po dwa oddziały, Zasadnicza Szkoła Zawodowa – klasy wielozawodowe w zawodach: fryzjer, sprzedawca, cukiernik i piekarz – trzy klasy i 11 oddziałów, Liceum Zawodowe (krawiec konfekcyjno-usługowy) – jedna klasa, Technikum Zawodowe (4-letnie) w zawodzie technik odzieżowy – dwie klasy i cztery oddziały, Technikum Odzieżowe (5-letnie) w zawodzie technik technologii odzieży – dwie klasy po dwa oddziały, Technikum Odzieżowe dla dorosłych na podbudowie szkoły zawodowej w zawodzie technik technologii odzieży – jedna klasa po dwa oddziały. Obecnie w szkole uczą następujący nauczyciele: Elżbieta Bargiel, Krystyna Matusz, Irena Płatek, Elżbieta Burakowska, Danuta Grzegorek, Nina Kowalska, Stefan Dudra, Teresa Janda, Grażyna Połowin, Teresa Ratajczak, Hanna Kantorska, Ewa Śliwa, Małgorzata Twardowska, Elżbieta Przybysz, Mariusz Sypniewski, Jolanta Zawartka, Aleksander Mazurkiewicz, Danuta Stańczak, Helena Gawłowska, Zofia Wojda, Alina Karolczak, Małgorzata Ciborowska, Grażyna Kargol, Mariola Wrońska, Maria Żywicka, Genowefa Romanowska, Czesława Wiernik, Adela Gnach, Jolanta Czarnecka, Mirosława Różycka, Teresa Halarewicz, Wanda Adamczak, Jadwiga Sońta i Krystyna Jarosz. Dyrektorem szkoły jest Bogusława Marczak, zastępcą dyrektora Maria Partyka, kierownikiem warsztatów Danuta Karpowicz, kierownikiem szkolenia praktycznego Andrzej Szczepaniak, pedagogiem Teresa Fartuch.
Działalność pozastatutowa szkoły i udział w konkursach historycznych organizowanych przez Fundację im. Stefana Batorego i Ośrodka KARTA w Warszawie (do 1998 r.)
Szkoła oprócz działalności statutowej współpracuje z licznymi instytucjami i organizacjami pozarządowymi i organizuje dla rodziców i uczniów różne szkolenia profilaktyczne i warsztaty psychologiczno-pedagogiczne oraz zajęcia terapeutyczne w zakresie profilaktyki uzależnień i promocji zdrowia. Organizuje też wiele akcji specjalnych, jak „Tydzień Kultury Zdrowia”, „Tydzień Bez Papierosa”, „Światowy Dzień AIDS” i inne. Mimo dość krótkiego istnienia szkoła dorobiła się już laureatów prestiżowych konkursów historycznych organizowanych przez Fundację im. Stefana Batorego i Ośrodek KARTA w Warszawie. Do tej pory były dwie edycje konkursu poświęcone tematyce historii najnowszej i w obydwóch uczniowie i ich opiekun, nauczyciel historii dr Stefan Dudra, zdobyli wysokie nagrody. W pierwszej edycji konkursu w 1997 r. pt. „Polska codzienność 1945-1956”, szkoła zdobyła pierwsze miejsce i nagrodę za pracę zespołową Rozjechane życiorysy. Pod opieką Stefana Dudry zespół zebrał w opasły tom wspomnienia kilkudziesięciu osób, zdjęcia, relacje świadków, etc. Zespół opracowujący temat liczył 51 uczniów. W pracy znalazło się wiele, często tragicznych wspomnień głogowskich pionierów, którzy w tamtych trudnych czasach kształtowali naszą rzeczywistość. Jako nagrodę szkoła otrzymała komputer, który był uroczyście wręczony na Zamku Królewskim w Warszawie w czerwcu 1997 r. Jako delegaci zespołu pojechali po odbiór nagrody: Renata Gaj, Ewelina Kocioł, Anna Makowska i Beata Sieradzan. W konkursie otrzymał też pierwszą nagrodę dla nauczycieli – opiekun zespołu dr Stefan Dudra. W konkursie brało udział 1318 uczniów z 400 szkół w Polsce, a wpłynęło nań 731 prac. W skład finałowego jury konkursu wchodzili: Krystyna Kersten, Anna Radziwiłł, Władysław Bartoszewski i Zbigniew Gluza. W drugiej edycji konkursu w 1998 r. pod nazwą „Obywatel – Władza – 1956-1980” szkoła też brała udział i zdobyła trzecie miejsce, wyróżnienie oraz nagrodę dla nauczycieli. Za pracę indywidualną pt. Zmowa milczenia trzecią nagrodę indywidualną zdobyła uczennica pierwszej klasy technikum – Ewelina Cimek. W swojej pracy poruszyła problem łamania praw człowieka w PRL, w dość specyficznej grupie głogowskich narkomanów. Praca objęła 120 stron wspomnień narkomanów, sędziów, prokuratorów, kuratorów, milicjantów, terapeutów, nauczycieli i rodziców. Wyróżnienie za pracę Ilustrowany przewodnik po historii Polski 1956-1980 zdobyła uczennica drugiej klasy technikum (4-letniego) – Sylwia Kargol. Również i w tej edycji konkursu opiekun Stefan Dudra otrzymał wysoką nagrodę dla nauczycieli. Wręczenie nagród odbyło się na Zamku Królewskim w Warszawie. W konkursie brało udział 748 uczniów z 243 szkół z całej Polski i wpłynęło nań 425 prac.
Literatura:
Monografia Zespołu Szkół Odzieżowych w Głogowie, pod red. J. Czarneckiej, Głogów 1998.
Protokoły Jury konkursu i lista nagrodzonych laureatów – Fundacji im. Stefana Batorego i Ośrodka KARTA w Warszawie.
Michał Cimek [EZG z. 50, 1999 – Zespół Szkół Odzieżowych (1),(2)]